Francuskie.pl - Dziennik Motoryzacyjny
DZIENNIK MOTORYZACYJNY
od 2004 roku
  • NEWSY
    • Stellantis
      • Citroen
      • DS Automobiles
      • Opel
      • Peugeot
      • PSA
      • Stellantis
    • Grupa Renault
      • Alpine
      • Dacia
      • Renault
    • Nissan
    • Różne
  • TESTY
    • Alpine – testy i opinie
    • Citroën – testy i opinie
    • DS – testy i opinie
    • Dacia – testy i opinie
    • Peugeot – testy i opinie
    • Renault – testy i opinie
    • Opel – testy i opinie
    • Stellantis – testy i opinie
  • W MEDIACH
  • HISTORIA
    • Nieznane, niszowe, zapomniane
    • Artykuły o historii motoryzacji
    • Historia Citroena
    • Historia Peugeot
    • Historia Renault
  • Wyprawy
    • Argentyna
    • Australia
    • Brazylia
    • Europa
    • Indie
    • Krym
    • Nowa Zelandia
    • Turcja
    • Tajlandia
    • Wietnam
  • Kontakt
    • REKLAMA
    • Redakcja Francuskie.pl
    • Partnerzy
    • Dla organizatorów zlotów
Brak wyników
temu
Francuskie.pl - Dziennik Motoryzacyjny
NEWSY TESTY
Brak wyników
temu
Główna Wiadomości

DS Automobiles nie wróci do Citroëna? Marka premium (chwilowo) zostaje, ale jej przyszłość zależy od DS N°7

Tomasz Nowicki autor Tomasz Nowicki
2026-07-16
w Wiadomości, DS Automobiles
Czas czytania 8 minut
A A
3
ds n7 5 Wiadomości

DS Automobiles nie ma zostać ponownie sprowadzone do roli luksusowej linii modelowej Citroëna, twierdzi Alain Descat, dyrektor marki we Francji. Według niego DS zachowa własną tożsamość, pozycjonowanie premium i oddzielne przestrzenie sprzedaży, choć organizacyjnie znalazło się już pod skrzydłami Citroëna. Przyszłość marki nadal zależy od powodzenia nowych modeli. Z koncernu płyną jednak także inne informacje, sprzeczne z tym co mówi.

Od kilku miesięcy przyszłość DS Automobiles jest jednym z najczęściej dyskutowanych tematów w koncernie Stellantis. Nowa strategia FaSTLAne 2030 podporządkowała francuską markę premium kierownictwu Citroëna, a znaczna część inwestycji koncernu ma trafiać przede wszystkim do marek o największym znaczeniu globalnym.  W naturalny sposób pojawiły się pytania, czy DS nie wróci do punktu wyjścia. W latach 2009–2014 nazwa DS określała przecież prestiżową linię Citroëna, obejmującą modele DS3, DS4 i DS5. Dopiero później została przekształcona w osobną markę.

Alain Descat, dyrektor DS Automobiles France, zapewnia, że taki scenariusz nie jest obecnie planowany. Marka ma działać pod skrzydłami Citroëna, lecz nie stanie się jedynie luksusowym poziomem wyposażenia samochodów z szewronami. Jednak jego zapewnienia stoją w sprzeczności z tym, co słyszymy wewnątrz koncernu.

DS zachowa własne salony i pozycjonowanie premium

Według Descata DS pozostanie odrębną marką z własną identyfikacją, produktami i przestrzeniami sprzedaży. Rozwój gamy ma być kontynuowany, a po DS N°8 i DS N°7 mają pojawić się kolejne modele. Jednocześnie dyrektor nie ukrywa, że współpraca z Citroënem będzie bliższa. Obie marki mogą wspólnie wykorzystywać część struktur, procesów, zaplecza technicznego i funkcji administracyjnych. Szczegóły nowej organizacji nie zostały jeszcze ustalone. Podporządkowanie DS szefowi Citroëna ogranicza samodzielność marki, nawet jeżeli jej logo pozostanie na samochodach i fasadach salonów. Najważniejsze decyzje dotyczące produktów, budżetów, sprzedaży i rozwoju będą podejmowane w znacznie bardziej zintegrowanej strukturze.

O organizacyjnym powrocie DS pod skrzydła Citroëna pisaliśmy już wcześniej.

DS N°7 ma uratować sprzedaż

Najważniejszym modelem w nowym układzie jest DS N°7. Samochód zastępuje DS 7, czyli największy sukces marki po jej oddzieleniu od Citroëna. We Francji poprzednia generacja znalazła od 2018 roku blisko 76 tys. klientów. DS N°7 jest pierwszym przypadkiem, gdy marka wprowadza następcę jednego ze swoich samodzielnych modeli. Wcześniejsze DS 3 Crossback, DS 4, DS 7 i DS 9 powstały w okresie budowania nowej gamy. Teraz producent musi udowodnić, że potrafi nie tylko zdobyć klientów pierwszą generacją, ale również przekonać ich do pozostania przy marce. Alain Descat przyznaje, że DS przez cztery lata cierpiało z powodu braku dużych nowości. Starzejąca się oferta przestała odpowiadać zmianom zachodzącym na rynku premium, szczególnie szybkiemu wzrostowi udziału samochodów elektrycznych.

DS Automobiles we Francji
Najważniejsze dane
Rejestracje w pierwszym półroczu 2026 roku
7.025 samochodów
Zmiana rok do roku
Spadek o 10,2%
Sprzedaż poprzedniego DS 7 od 2018 roku
Blisko 76.000 egzemplarzy
Udział firm w sprzedaży DS 7
Około 50%
Udział elektryków w zamówieniach na DS N°7
Około dwie trzecie
Udział wersji Long Range w zamówieniach na DS N°8
Ponad 80%

Firmy mają być najważniejszym klientem DS

DS N°7 został przygotowany przede wszystkim z myślą o rynku flotowym. Około połowy egzemplarzy poprzedniego DS 7 trafiało do przedsiębiorstw. Nowa generacja ma odzyskać klientów, którzy w ostatnich latach wybierali SUV-y Audi, BMW, Mercedesa, Volvo lub Lexusa. Model jest już umieszczany na listach samochodów służbowych dużych francuskich firm. Około dwie trzecie pierwszych zamówień dotyczy wersji elektrycznych. DS liczy szczególnie na odmianę Long Range, która dzięki akumulatorowi o pojemności ponad 97 kWh oferuje do 740 km zasięgu WLTP. W gamie pozostaje również Hybrid 145 bez konieczności ładowania z gniazdka. Taki napęd może być ważny dla mniejszych przedsiębiorstw, użytkowników bez dostępu do firmowej infrastruktury i klientów, którzy nie chcą jeszcze przechodzić na samochód całkowicie elektryczny.

DS N°7 ma dużo większy potencjał sprzedażowy od limuzyny N°8. Europejskie floty znacznie częściej wybierają SUV-y niż duże samochody o niższych nadwoziach, nawet gdy te drugie oferują lepszą aerodynamikę i większy zasięg.

DS N°8 stracił czas przez problemy z dostępnością akumulatorów

Pierwszy rok sprzedaży DS N°8 nie przebiegał zgodnie z planem. Ponad 80% zamówień dotyczyło wersji z dużym akumulatorem produkowanym przez ACC. Fabryka baterii nie osiągnęła jednak odpowiedniego tempa produkcji, dlatego marka nie mogła od razu dostarczać klientom najpopularniejszej konfiguracji. Według Descata sytuacja zaczęła poprawiać się w maju 2026 roku. DS przystąpiło do realizacji zgromadzonego portfela zamówień, a samochody zamawiane obecnie mają być dostarczane przed końcem roku. Opóźnienie miało duże znaczenie dla wyników rejestracyjnych. Nowy, kosztowny model był już oficjalnie dostępny, ale brakowało samochodów w wersji, którą wybierała zdecydowana większość klientów.

Producent zakłada, że zainteresowanie DS N°7 przyciągnie więcej osób także do N°8. Część klientów może wybierać pomiędzy oboma samochodami, ale marka uważa je za produkty uzupełniające się, skierowane do różnych grup odbiorców.

DS 3 nadal sprzedaje się pomimo wieku

Najstarszym modelem w obecnej gamie jest DS 3, wprowadzony pierwotnie w 2019 roku jako DS 3 Crossback. Pomimo wieku samochód zanotował w czerwcu 2026 roku najlepszy miesiąc pod względem liczby zamówień od czasu pandemii. Dużą rolę odegrała edycja Maison Sarah Lavoine, która odpowiadała za połowę czerwcowych zamówień na DS 3 we Francji. Wersja elektryczna osiągnęła 40% udziału w sprzedaży modelu.

Dobry miesiąc jednego starzejącego się samochodu nie rozwiązuje problemów całej marki. Potwierdza jednak, że odpowiednio przygotowane wersje specjalne i atrakcyjne warunki finansowania nadal mogą przyciągać klientów do DS.

Sieć dealerska otrzymała wsparcie finansowe

Spadek sprzedaży mocno uderzył w salony. DS informuje, że udało się zachować całą francuską sieć, ale wymagało to finansowego wsparcia dealerów. Marka pomagała między innymi w zagospodarowaniu samochodów używanych wracających z umów odkupu. Zwiększono również jednostkowe marże na nowych pojazdach, aby poprawić rentowność punktów sprzedaży przy mniejszej liczbie rejestracji. Utrzymanie osobnych przestrzeni DS kosztuje. Salony potrzebują przeszkolonych sprzedawców, samochodów demonstracyjnych, odpowiedniego wystroju i zaplecza. Przy niskiej sprzedaży koszt obsługi jednego klienta rośnie.

Dlatego deklaracja utrzymania osobnej sieci będzie miała znaczenie tylko wtedy, gdy DS N°7 rzeczywiście przywróci odpowiednie wolumeny. Bez zwiększenia liczby sprzedawanych samochodów koncern może ponownie wrócić do pomysłu głębszej integracji z Citroënem.

Nasz komentarz: Sprzeczne informacje i jednak powrót do Citroëna

Alain Descat jednoznacznie odrzuca pomysł natychmiastowego przekształcenia DS w zwykłą linię Citroëna. Jednak nasze kontakty w Stellantis mówią coś zupełnie innego: według nich DS N°7 ma być ostatnim samochodem z linii DS Automobiles a kolejne modele, w tym nadchodzący nowy DS N°3 będzie już Citroënem. Nie ma bowiem większych szans na to, by przy aktualnej sytuacji rynkowej SUV powtórzył sukces DS 7 Crossback. Brakuje mu mocniejszej hybrydy (1.6 Full Hybrid, która jest w Jeepie w USA) oraz brakuje diesla.

W naszej wcześniejszej analizie ocenialiśmy, że zbliżenie DS i Citroëna może być etapem przejściowym prowadzącym do jeszcze głębszej integracji. Scenariusz przedstawiany przez dyrektora marki z Francji wygląda bardziej na uspokojenie dealerów niż realne zapowiedzi utrzymania DS w dłuższej perspektywie.

Źródło: Le Journal de l’Automobile, Auto Plus, DS Automobiles, własne

Francuskie.pl w Google News Ustaw Francuskie.pl jako preferowane źródło
Francuskie Samochody Olej do silnika 1.2 PureTech Akcja Lucim
Zapisz się na newsletter
Najciekawsze newsy i testy o francuskich autach — bez spamu. 1–2 razy w tygodniu.
Możesz wypisać się w każdej chwili.
Śledź Francuskie.pl:

Galeria

0 0 głosy
Ocena artykułu
Tagi: CitroenDS Automobiles
Tomasz Nowicki

Tomasz Nowicki

Dziennikarz motoryzacyjny francuskie.pl. Motoryzacją interesuje się od wczesnej młodości – pierwszą fascynacją były dla niego samochodowe detale i rozwiązania techniczne, które z czasem przerodziły się w pasję do całej branży. Szczególne miejsce w jego zainteresowaniach zajmują marki Citroën, Peugeot i Renault, którym poświęca dużą część swoich publikacji. Autor artykułów informacyjnych i materiałów publicystycznych, w których łączy wieloletnią pasję z rzetelnym spojrzeniem na rynek motoryzacyjny.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany

Popularne teraz

  • ulica warszawa wisla Wiadomości

    KAS potwierdza: pracownicy urzędów skarbowych mają dostęp do systemu ANPRS. Nie chce ujawnić szczegółów

    0 udostępnienia
    Udostepnij 0 Tweet 0
  • Nowy Duster w specjalnej edycji Adventure wchodzi na rynek. Dla miłośników przygód

    0 udostępnienia
    Udostepnij 0 Tweet 0
  • Najgorszy samochód Europy 2026. Toyota Yaris, MG ZS, Nissan Juke na liście

    0 udostępnienia
    Udostepnij 0 Tweet 0
  • RAM wyjaśnia, dlaczego Hurricane zastąpił HEMI 5.7l V8 a oleju nie należy zmieniać zbyt często

    0 udostępnienia
    Udostepnij 0 Tweet 0

Testy samochodów

IMG 6869 scaled Wiadomości
Testy

Test: DS 3 Crossback E-Tense – pierwsza jazda po polskich drogach. Opinie, wady, zalety, plusy, minusy, zużycie prądu.

autor Małgorzata Kozikowska
2020-01-31
Dacia Sandero Stepway
Testy

Test: Dacia Sandero Stepway Extreme 1.0 CVT z automatem – rekordzistka Europy

autor Grzegorz Traczewski
2025-03-18
peugeot partner lodowka 5 Wiadomości
Testy

Test: Peugeot Partner 1.5 HDi 100 KM izoterma – z lodówką po Polsce. Opinie, wady, zalety, plusy, minusy, spalanie.

autor Tomasz Nowicki
2019-09-23
001. Renault Espace V udana zmiana w crossovera z vana Wiadomości
Testy

Test: Renault Espace dCi 160 Energy EDC. MPV nowej klasy. Opinie, zalety, wady, plusy i minusy

autor Krzysztof Gregorczyk
2015-11-16
01. Citroen C Elysee More Life Wiadomości
Citroën - testy i opinie

Test: Citroën C-Elysee More Life 1.6 VTi 115 KM – komfortowy samochód z dużym bagażnikiem. Opinie, zalety, wady, plusy i minusy

autor Krzysztof Gregorczyk
2015-12-22

Najnowsze komentarze

  • Inny Anonimowy - Alfa Romeo zapowiada nowego SUV-a na rok 2027. Oto pierwsze zdjęcie
  • Michał - Nowe Renault Twingo pobiło rekord przy 130 km/h. Zużyło tylko 14,4 kWh/100 km
  • ciekawski - Nowe Renault Twingo pobiło rekord przy 130 km/h. Zużyło tylko 14,4 kWh/100 km
  • Bodzio - Nowe Renault Twingo pobiło rekord przy 130 km/h. Zużyło tylko 14,4 kWh/100 km
  • Slawo - DS Automobiles nie wróci do Citroëna? Marka premium (chwilowo) zostaje, ale jej przyszłość zależy od DS N°7
  • Anonimowo - RAM wyjaśnia, dlaczego Hurricane zastąpił HEMI 5.7l V8 a oleju nie należy zmieniać zbyt często
  • Bodzio - DS Automobiles nie wróci do Citroëna? Marka premium (chwilowo) zostaje, ale jej przyszłość zależy od DS N°7

Francuskie.pl – Dziennik Motoryzacyjny

Od 2004 roku publikujemy wiadomości motoryzacyjne, testy samochodów, poradniki, analizy rynku oraz historie motoryzacyjne. Specjalizujemy się w markach grup Stellantis i Renault Group.

Codziennie piszemy o samochodach marek Citroën, Peugeot, Renault, Dacia, DS Automobiles, Opel, Fiat, Jeep, Alfa Romeo, Maserati, Leapmotor i Alpine oraz Stellantis.

Marki

  • Citroën
  • Peugeot
  • Renault
  • Dacia
  • DS Automobiles
  • Opel
  • Fiat
  • Jeep
  • Alfa Romeo
  • Maserati
  • Leapmotor
  • Alpine
  • Stellantis

Popularne modele

  • Citroën C3
  • Citroën C4
  • Citroën C5 Aircross
  • Dacia Duster
  • Dacia Bigster
  • Dacia Sandero
  • Dacia Jogger
  • Peugeot 3008
  • Peugeot 5008
  • Renault Clio
  • Renault Captur
  • Renault Rafale
  • Jeep Avenger

Kontakt

Reklama i współpraca
reklama@francuskie.pl

Redakcja
redakcja@francuskie.pl

Tematyka: wiadomości motoryzacyjne, testy samochodów, samochody elektryczne, samochody hybrydowe, plug-in hybrid, LPG, SUV, crossover, samochody rodzinne, auta używane, elektromobilność, technologie motoryzacyjne, ceny samochodów, rynek motoryzacyjny, PureTech, BlueHDi, E-Tech, HDi, dCi, TCe.
Copyright © 2004– Francuskie.pl. Wydawca: LiveLink sp. z o.o.
Ponad 1 milion czytelników miesięcznie.
Brak wyników
temu
  • Reklama
  • Wiadomości
    • Renault
    • Citroen
    • Peugeot
    • Różne
    • Opel
    • DS Automobiles
    • Stellantis
    • Dacia
  • Testy
    • Alpine – testy i opinie
    • Citroën – testy i opinie
    • Dacia – testy i opinie
    • DS – testy i opinie
    • Peugeot – testy i opinie
    • Opel – testy i opinie
    • Renault – testy i opinie
    • Stellantis – testy i opinie
  • Historia
    • Nieznane, niszowe, zapomniane
    • Artykuły o historii i motoryzacji
    • Historia Citroena
    • Historia Peugeot
  • Wyprawy
    • Australia
    • Brazylia
    • Europa
    • Indie
    • Krym
    • Nowa Zelandia
    • Rumunia Dacią Duster
    • Turcja
  • Używane
  • Przegląd Prasy

Francuskie.pl – Dziennik Motoryzacyjny
Od 2004 roku publikujemy wiadomości motoryzacyjne, testy samochodów, poradniki oraz analizy rynku. Specjalizujemy się w markach grup Stellantis i Renault Group.
Marki
Alpine
Citroën
Dacia
DS Automobiles
Peugeot
Renault
Fiat
Opel
Jeep
Alfa Romeo
Maserati
Leapmotor
Stellantis
Popularne modele
Citroën C3
Citroën C4
Citroën C5 Aircross
Dacia Sandero
Dacia Duster
Dacia Bigster
Dacia Jogger
Peugeot 3008
Peugeot 5008
Renault Clio
Renault Captur
Renault Rafale
Opel Frontera
Jeep Avenger
Tematyka
Wiadomości motoryzacyjne
Testy samochodów
Samochody elektryczne
Hybrydy i PHEV
LPG
SUV i crossovery
Samochody rodzinne
Auta używane
Rynek motoryzacyjny
Technologie motoryzacyjne
Elektromobilność
Analizy rynkowe
Kontakt
Reklama i współpraca: reklama@francuskie.pl
Kontakt z redakcją: redakcja@francuskie.pl
Francuskie.pl: Citroën, Peugeot, Renault, Dacia, DS Automobiles, Opel, Fiat, Jeep, Alfa Romeo, Maserati, Leapmotor, Stellantis, Renault Group, testy samochodów, wiadomości motoryzacyjne, samochody elektryczne, hybrydy, SUV, crossover, LPG, PureTech, BlueHDi, E-Tech, elektromobilność.
Copyright © 2004–2026 Francuskie.pl. Wydawca: LiveLink sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

wpDiscuz
3
0
Skomentuj, podziel się swoją opiniąx
()
x
| Odpowiedz