Francuskie.pl - Dziennik Motoryzacyjny
DZIENNIK MOTORYZACYJNY
od 2004 roku
  • NEWSY
    • Stellantis
      • Citroen
      • DS Automobiles
      • Opel
      • Peugeot
      • PSA
      • Stellantis
    • Grupa Renault
      • Alpine
      • Dacia
      • Renault
    • Nissan
    • Różne
  • TESTY
    • Alpine – testy i opinie
    • Citroën – testy i opinie
    • DS – testy i opinie
    • Dacia – testy i opinie
    • Peugeot – testy i opinie
    • Renault – testy i opinie
    • Opel – testy i opinie
    • Stellantis – testy i opinie
  • W MEDIACH
  • HISTORIA
    • Nieznane, niszowe, zapomniane
    • Artykuły o historii motoryzacji
    • Historia Citroena
    • Historia Peugeot
    • Historia Renault
  • Wyprawy
    • Argentyna
    • Australia
    • Brazylia
    • Europa
    • Indie
    • Krym
    • Nowa Zelandia
    • Turcja
    • Tajlandia
    • Wietnam
  • Kontakt
    • REKLAMA
    • Redakcja Francuskie.pl
    • Partnerzy
    • Dla organizatorów zlotów
Brak wyników
temu
Francuskie.pl - Dziennik Motoryzacyjny
NEWSY TESTY
Brak wyników
temu
Główna Testy

Test: Dacia Bigster 140 KM ECO G z fabryczną instalacją LPG po 15 tysiącach kilometrów

Tomasz Nowicki autor Tomasz Nowicki
2025-12-01
w Testy, Dacia - testy i opinie
Czas czytania 8 minut
A A
21
dacia bigster 1 1 Testy

Do naszej redakcji trafiła Dacia Bigster 140 KM ECO G z fabryczną instalacją LPG, która przejechała już 15 tysięcy kilometrów. To dobry moment, by ocenić jej zużycie na skutek testowania przez kilkunastu kierowców no i przy okazji przetestować. Pierwsze wrażenia? Znakomite – dynamiczny, oszczędny i bardzo tani w eksploatacji SUV.

Nowa Dacia Bigster od pierwszej chwili sprawia wrażenie samochodu, który celowo „urósł” ponad dotychczasowe modele marki. To już nie ekonomiczny crossover w stylu Dacii, lecz pełnoprawny, duży SUV. Bryła jest masywna, szeroka i geometryczna, z wysoko poprowadzoną linią maski oraz charakterystycznymi światłami w kształcie litery „Y”, które wyznaczają nowy język stylistyczny marki. Przód wygląda nowocześnie, a jednocześnie surowo – nie ma tu zbędnych ozdobników.

Dacia Bigster ECO-G 140 KM - manualna skrzynia biegów
Dacia Bigster ECO-G 140 KM – manualna skrzynia biegów

Boczną linię definiują szerokie nadkola, mocno akcentowane przetłoczenia oraz długi rozstaw osi, dający poczucie stabilności i przestrzeni. Tył jest prosty, ale spójny, z szerokimi lampami i dużą klapą bagażnika. Całość przypomina nieco mieszankę skandynawskiego minimalizmu z off-roadową prostotą – i to działa. W testach prasowych podkreślano, że Bigster wygląda „poważniej” i „drożej”, niż wskazywałaby na to jego cena.

Auto oglądane z tyłu wydaje się wysokie i wąskie. W środku jest jednak dużo miejsca
Auto oglądane z tyłu wydaje się wysokie i wąskie. W środku jest jednak dużo miejsca

W kabinie Bigster pozostaje wierny filozofii marki: prosto, funkcjonalnie, bez przesady. Materiały to głównie twarde plastiki, ale solidnie spasowane i odporne na zużycie. Nie próbuje udawać premium – i dobrze, bo dzięki temu ergonomia stoi na wysokim poziomie. Wszystko jest tam, gdzie być powinno.

Twarde plastiki ale wygodnie jest. Siedzenia są przyjemne, chociaż tapicerka "chwyta" ubranie
Twarde plastiki ale wygodnie jest. Siedzenia są przyjemne, chociaż tapicerka „chwyta” ubranie

Z przodu kierowca ma do dyspozycji przejrzysty zestaw wskaźników, wygodne fotele i wysoki punkt siedzenia. System multimedialny jest prosty w obsłudze, choć nie rozpieszcza graficznie – większość testów określa go jako „wystarczający”. Duży plus to przestrzeń: Bigster oferuje bardzo dużo miejsca w drugim rzędzie, a bagażnik jest jednym z największych w klasie (ok. 555 litrów).

Elegancka sylwetka z boku.
Elegancka sylwetka z boku.

Jasne jest, że we wnętrzu Bigstera znajdziemy więcej praktyczności niż finezji. To auto stworzone z myślą o rodzinie i funkcjonalności, nie o luksusie –  dokładnie tego oczekują klienci Dacii.

Dacia Bitter z tyłu - jest tu mnóstwo miejsca na nogi. Rozstaw osi to ponad 2,7 metra
Dacia Bitter z tyłu – jest tu mnóstwo miejsca na nogi. Rozstaw osi to ponad 2,7 metra

Zawieszenie Bigstera nastawione jest bardziej na komfort – w dobrym tego słowa znaczeniu. Na nierównościach radzi sobie bardzo stabilnie, tłumiąc wyboje i zapadnięte studzienki lepiej niż wiele droższych SUV-ów segmentu C. Do jazdy miejskiej i tras rodzinnych nadaje się znakomicie.

dacia bigster 1 13 scaled Testy

Z drugiej strony, miękkość zawieszenia powoduje lekkie przechyły nadwozia na szybszych łukach. Układ kierowniczy jest lekki, ale nie tak precyzyjny, jak w bardziej sportowo zestrojonych konkurentach. W kilku francuskich testach wspominano również, że na mokrej nawierzchni przy szybkiej jeździe przód potrafi wcześniej „odpłynąć”, zwłaszcza gdy samochód obciążony jest pasażerami i bagażem. Zawieszenie jest całościowo jednak znacznie przyjemniejsze niż np. w porównywalnych modelach Toyoty i Skody.

dacia bigster 1 7 scaled Testy

Wyciszenie kabiny jest lepsze niż w Dacii Duster. Nie jest to poziom premium, w codziennej jeździe nie stanowi też problemu szybsza jazda.

Fabryczna instalacja LPG silnik 1.2 ECO-G 140 KM LPG + mild-hybrid 48V

Ten silnik to największa nowość w gamie Dacii – połączenie turbodoładowanego 1.2 TCe z instalacją LPG i układem mild-hybrid 48V. To pierwszy taki układ w historii marki. Efekt jest zaskakująco dobry. W porównaniu do 1.0 Eco-G 100, jednostka 1.2 pracuje zauważalnie płynniej. Nadal słychać trzycylindrowy charakter, a przy niskich obrotach pojawiają się delikatne drgania, ale ogólny poziom kultury pracy oceniamy jako w pełni akceptowalny i zgodny z charakterem auta. Co ważne, dzięki lepszemu wyciszeniu, jego dźwięk nie wdziera się jakoś przesadnie do kabiny a moc, 140 KM daje Bigsterowi bardzo dobrą  dynamikę.

Na papierze nie jest to jakieś szaleństwo, bo od 0–100 km/h napęd daje niewiele ponad 10 sekund a 80–120 km/h (IV bieg) ok. 7,4 s, jednak ważniejsze są wrażenia z jazdy a te Bigster oferuje bardzo dobre. Po poznaniu możliwości silnika kierowca czuje się pewnie i nie ma wątpliwości czy można wyprzedzić czy nie. Jest też ogromna różnica w zachowaniu tego napędu w porównaniu do 100-konnego silnika w Dusterze.

No i jest jeszcze jeden ważny plus i chyba najmocniejsza strona wersji ECO-G 140 – i powód, dla którego wiele redakcji wskazuje ją jako „najbardziej rozsądną” odmianę Bigstera. Spalanie w mieście wyszło nam  7,0 l/100 km, w trasie w zależności od prędkości: 5,8 (drogi podmiejskie) do 7,5 l/100 km na autostradzie. Tylko kto, mając gaz, jeździ na benzynie? Przy bardzo dynamicznej jeździe osiągnęliśmy 9,5 litra na 100 km w mieście i między 8,5 a 9,5 na autostradzie. Biorąc pod uwagę cenę LPG, koszty jazdy są bardzo niskie.

Warto też podkreślić, że Bigster z autogazem ma dwa zbiorniki po ok. 50 litrów każdy (benzyna + LPG). Realny zasięg bez tankowania może wynieść więc nawet 1500 kilometrów, o ile ktoś bardzo oszczędnie jedzie. Ma to swoje zalety.

Zużycie wnętrza po kilkunastu kierowcach

Samochody w parku. prasowym nie mają lekkiego życia. Nasza Dacia Bigster ma w tej chwili ponad 15 tysięcy kilometrów na liczniku, ale ani na siedzeniach ani na plastikach nie zrobiło to wrażenia. Wszystko jest zmontowane solidnie, nie trzeszczy nie rusza, poza jednym wyjątkiem – rączka od drzwi kierowcy ma lekki, ledwo wyczuwalny, ale jednak luz. Bardzo słabo wypada za to mata bagażnika – po używaniu robi się… zobaczcie sami.

Mata bagażnika to najsłabszy punkt programu - rysuje się bardzo łatwo
Mata bagażnika to najsłabszy punkt programu – rysuje się bardzo łatwo

Czy warto kupić?

Dacia Bigster ECO-G 140 to auto, które idealnie wpisuje się w filozofię marki: praktyczne, przemyślane, tanie w eksploatacji i duże. Nie udaje premium, nie sili się na technologie, które nie są potrzebne większości kierowców. Zamiast tego daje ogrom przestrzeni, świetną ekonomię jazdy na LPG, duży zasięg i proste, ale ergonomiczne rozwiązania.

Dacia Bigster prezentuje się znacznie lepiej niż wynikałoby to z jej ceny
Dacia Bigster prezentuje się znacznie lepiej niż wynikałoby to z jej ceny

Ma oczywiście swoje wady: uproszczone wnętrze, przeciętne wyciszenie czy umiarkowaną precyzję prowadzenia. Ale jeśli ktoś szuka pełnowymiarowego rodzinnego SUV-a, który ma być przede wszystkim praktyczny i tani w użytkowaniu, to ECO-G 140 jest obecnie jednym z najciekawszych wyborów na rynku europejskim.

Najważniejsze plusy i minusy

Zalety modelu Dacia Bigster

  • Rewelacyjny stosunek możliwości do ceny,
  • Bardzo niskie koszty jazdy dzięki LPG i układowi mild hybrid,
  • Ogromny zasięg – do ok. 1500 km.
  • Bardzo przestronne wnętrze i duży bagażnik.
  • Przyjemne zawieszenie i wysoka użyteczność na co dzień.

Wady modelu Dacia Bigster

  • Twarde plastiki i skromna jakość wykończenia wnętrza.
  • Lekko pływające prowadzenie i wyczuwalne przechyły nadwozia w ostrych zakrętach
  • Niewielkie drgania trzycylindrowego silnika.

W Polsce Dacia Bigster zaczyna się od 101.400 zł za wersję ze 140-konnym silnikiem z LPG.

Dacia Bigster – Podstawowe dane techniczne:

  • Pojemność zbiornika paliwa (l) – 50
  • Średnica zawracania (m) 10,97
  • Opony standardowe wersji Ezpression 215/65/R17 99 / 6.5 J17 EC32
  • Wysokość pojazdu nieobciążonego z relingami (mm) – 1662
  • Zwis przedni – 854
  • Długość całkowita – 4570
  • Wysokość bez obciążenia z otwartą klapą tylną – 2069
  • Szerokość całkowita – 1812
  • Zwis tylny – 1015
  • Szerokość całkowita z lusterkami zewnętrznymi – 2069
  • Wysokość całkowita – 1657 / 1706 (z relingami)
  • Szerokość dolnej części bagażnika – 980
  • Rozstaw osi – 2702
  • Prześwit pojazdu – 194 / 220 nieobciążony
  • Liczba biegów do przodu – 6
  • Poziom hałasu przy 50 km/h (dB) – 65
  • Pojemność bagażnika (dm3 VDA) – Pojemność przestrzeni bagażowej min. (dm3) 609 dm3 / 660 l
  • Pojemność przestrzeni bagażowej maks. po złożeniu kanapy (dm3) 1877 dm3 / 1960 l
  • silnik benzyna+LPG mild hybrid 140 KM
  • Maksymalny moment obrotowy w Nm 230
    pojemność akumulatora mild hybrid – 0,839 kWh
  • Prędkość maksymalna (km/h) – 180
  • Przyspieszenie 0-100 km/h (s) – 10,0
  • Rodzaj napędu – 4×2
  • Dopuszczalna masa całkowita – Maksymalna masa całkowita zespołu pojazdów (kg) 3390
  • Maksymalna masa przyczepy bez hamulca (kg) – 710
  • Maksymalna masa przyczepy z hamulcem (kg) – 1500
  • Maksymalna ładowność (kg) – 445
  • Minimalna masa pojazdu gotowego do jazdy (bez opcji) (kg) – 1350
  • Maksymalna masa całkowita pojazdu (kg) – 1930

Zobacz testy innych samochodów Dacia  

Francuskie.pl w Google News Ustaw Francuskie.pl jako preferowane źródło
Francuskie Samochody Olej do silnika 1.2 PureTech Akcja Lucim
Zapisz się na newsletter
Najciekawsze newsy i testy o francuskich autach — bez spamu. 1–2 razy w tygodniu.
Możesz wypisać się w każdej chwili.
Śledź Francuskie.pl:

Galeria

Galeria dołączonych zdjęć

Dacia Bigsterdacia bigster 1 Testydacia bigster 1 2 Testydacia bigster 1 3 1 Testydacia bigster 1 3 Testydacia bigster 1 4 1 Testydacia bigster 1 4 Testydacia bigster 1 5 Testydacia bigster 1 6 Testydacia bigster 1 7 Testydacia bigster 1 8 Testydacia bigster 1 9 Testydacia bigster 1 10 Testydacia bigster 1 11 Testydacia bigster 1 12 Testydacia bigster 1 13 scaled Testy
5 2 głosy
Ocena artykułu
Tagi: DaciaBigster
Tomasz Nowicki

Tomasz Nowicki

Dziennikarz motoryzacyjny francuskie.pl. Motoryzacją interesuje się od wczesnej młodości – pierwszą fascynacją były dla niego samochodowe detale i rozwiązania techniczne, które z czasem przerodziły się w pasję do całej branży. Szczególne miejsce w jego zainteresowaniach zajmują marki Citroën, Peugeot i Renault, którym poświęca dużą część swoich publikacji. Autor artykułów informacyjnych i materiałów publicystycznych, w których łączy wieloletnią pasję z rzetelnym spojrzeniem na rynek motoryzacyjny.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
guest
21 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany

Popularne teraz

  • citroen 2cv render Testy

    Nowy Citroën 2CV budzi ogromne zainteresowanie. Co piszą o nim światowe media?

    0 udostępnienia
    Udostepnij 0 Tweet 0
  • Dlaczego nowy silnik 1.2 Turbo to nie jest po prostu stary PureTech z łańcuchem? Cykl Millera kontra cykl Otto

    0 udostępnienia
    Udostepnij 0 Tweet 0
  • Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio V6 Biturbo 520 KM wyłącznie dla Niemców!

    0 udostępnienia
    Udostepnij 0 Tweet 0
  • Silniki Renault 1.2 TCe, 1.3 TCe i nowe 1.2 Eco-G LPG. Czym się różnią?

    0 udostępnienia
    Udostepnij 0 Tweet 0

Testy samochodów

renault koleos 185 dci diesel 2022 6 scaled Testy
Testy

Test: Renault Koleos 4×4 185 KM dCi – bardzo oszczędny SUV. Opinie po 1,5 tysiąca kilometrów. Opinie, wady, zalety, plusy, minusy, spalanie.

autor Tomasz Nowicki
2022-06-20
05. Komfortowy Citroen C5 Aircross BlueHDi 130 EAT8 Shine Testy
Citroën - testy i opinie

Test: komfortowy Citroën C5 Aircross BlueHDi 130 KM EAT8 Shine. Opinie, wady, zalety, plusy, minusy, spalanie.

autor Krzysztof Gregorczyk
2020-10-14
citroen c3 picasso 2008 r16.jpg Testy
Citroën - testy i opinie

Test: Citroën C3 Picasso 1.6 VTi 120 KM 2010 – miejski komfortowy samochód z dużym bagażnikiem. Opinie, zalety, wady, plusy i minusy

autor Krzysztof Gregorczyk
2010-03-01
renault clio iv 105 Testy
Testy

Test: Renault Clio IV 1.5 dCi 2013 – auto dla oszczędnej kobiety? Opinie, zalety, wady, plusy i minusy

autor Jola Leszczyńska
2013-09-19
Nowe Renault Clio
Testy

Test: Renault Clio V 100 i 130 KM – pierwsza jazda dwoma wersjami. Opinie, wady, zalety, plusy, minusy, spalanie.

autor Krzysztof Gregorczyk
2019-06-27

Najnowsze komentarze

  • Anonim - 10 najtańszych nowych samochodów Dacia w Polsce
  • Tomasz Nowicki - Nowa Dacia Bigster napędza sprzedaż marki na rynku niemieckim. Świetny wynik w maju 2026
  • Piter - Nowa Dacia Bigster napędza sprzedaż marki na rynku niemieckim. Świetny wynik w maju 2026
  • Piter - Polska, maj 2026, rejestracje nowych aut Grupy Renault i Stellantis
  • adam - Dlaczego nowy silnik 1.2 Turbo to nie jest po prostu stary PureTech z łańcuchem? Cykl Millera kontra cykl Otto
  • Polskagurom - Nasza analiza: dlaczego warto kupić samochód europejski a nie chiński?
  • Dis - Nasza analiza: dlaczego warto kupić samochód europejski a nie chiński?

Francuskie.pl – Dziennik Motoryzacyjny

Od 2004 roku publikujemy wiadomości motoryzacyjne, testy samochodów, poradniki, analizy rynku oraz historie motoryzacyjne. Specjalizujemy się w markach grup Stellantis i Renault Group.

Codziennie piszemy o samochodach marek Citroën, Peugeot, Renault, Dacia, DS Automobiles, Opel, Fiat, Jeep, Alfa Romeo, Maserati, Leapmotor i Alpine oraz Stellantis.

Marki

  • Citroën
  • Peugeot
  • Renault
  • Dacia
  • DS Automobiles
  • Opel
  • Fiat
  • Jeep
  • Alfa Romeo
  • Maserati
  • Leapmotor
  • Alpine
  • Stellantis

Popularne modele

  • Citroën C3
  • Citroën C4
  • Citroën C5 Aircross
  • Dacia Duster
  • Dacia Bigster
  • Dacia Sandero
  • Dacia Jogger
  • Peugeot 3008
  • Peugeot 5008
  • Renault Clio
  • Renault Captur
  • Renault Rafale
  • Jeep Avenger

Kontakt

Reklama i współpraca
[email protected]

Redakcja
[email protected]

Tematyka: wiadomości motoryzacyjne, testy samochodów, samochody elektryczne, samochody hybrydowe, plug-in hybrid, LPG, SUV, crossover, samochody rodzinne, auta używane, elektromobilność, technologie motoryzacyjne, ceny samochodów, rynek motoryzacyjny, PureTech, BlueHDi, E-Tech, HDi, dCi, TCe.
Copyright © 2004– Francuskie.pl. Wydawca: LiveLink sp. z o.o.
Ponad 1 milion czytelników miesięcznie.
Brak wyników
temu
  • Reklama
  • Wiadomości
    • Renault
    • Citroen
    • Peugeot
    • Różne
    • Opel
    • DS Automobiles
    • Stellantis
    • Dacia
  • Testy
    • Alpine – testy i opinie
    • Citroën – testy i opinie
    • Dacia – testy i opinie
    • DS – testy i opinie
    • Peugeot – testy i opinie
    • Opel – testy i opinie
    • Renault – testy i opinie
    • Stellantis – testy i opinie
  • Historia
    • Nieznane, niszowe, zapomniane
    • Artykuły o historii i motoryzacji
    • Historia Citroena
    • Historia Peugeot
  • Wyprawy
    • Australia
    • Brazylia
    • Europa
    • Indie
    • Krym
    • Nowa Zelandia
    • Rumunia Dacią Duster
    • Turcja
  • Używane
  • Przegląd Prasy
wpDiscuz
21
0
Skomentuj, podziel się swoją opiniąx
()
x
| Odpowiedz