Citroen C5 Aircross na najbardziej stromej drodze świata

3 4 486

Citroen C5 Aircross trafił na Ffordd Pen Llech w Wielkiej Brytanii, czyli na najbardziej stromą drogę świata. Nachylenie wynosi tutaj 37,45%.

15 lipca tego roku, Ffordd Pen Llech Road zlokalizowana w Harlech w Wielkiej Brytanii została oficjalnie uznana za najbardziej stromą ulicę na świecie. Wcześniej rekord należał do Baldwin Street w Dunedin w Nowej Zelandii. Brytyjska droga mierzy 330 metrów a początek i koniec mają różnicę wysokości 50 m. W najbardziej stromym punkcie, nachylenie dochodzi do 37,5%, aczkolwiek znak, dla zaokrąglenia wartości, informuje o 40%. Ffordd Pen Llech przyciąga rowerzystów i kierowców, którzy chcą sprawdzić swoje możliwości. Brytyjski oddział marki spod znaku szewronów postanowił wykorzystać trasę do promocji swojego nowego SUV-a. Citroen C5 Aircross, który wzorowo pokonał zjazd.

Pomocne okazały się systemy wspomagające kierowcę, takie jak Grip Control  i Hill Descent Assist. Kiedy C5 Aircross porusza się z prędkością poniżej 30 km/h, na pochyleniu większym niż 5%, asystent zjazdu ze wzniesienia pomaga kontrolować przyczepność poprzez elektroniczne utrzymanie prędkości pojazdu na poziomie 3 km/h. Kierowca może skupić się wówczas na prowadzeniu samochodu. Ponadto system Grip Control pozwala na wybór odpowiedniego trybu jazdy w celu optymalizacji trakcji na różnych nawierzchniach takich jak śnieg, piasek i błoto.

Biorąc pod uwagę, że chodzi o najbardziej stromą trasę świata, nasuwa się pytanie: czy Citroen C5 Aircross wyjechał też pod górę? Brytyjski oddział marki wyjaśnił jednak, że test odbył się jedynie w dół ponieważ na Ffordd Pen Llech Road obowiązuje ruch jednokierunkowy.

Galeria

Jeśli na powyższej liście nie ma Twojego wydarzenia zajrzyj tutaj

polecamy

Może ci się spodobać również
avatar
2 Wątki komentarzy
1 Odpowiedzi na wątki
0 Obserwujący
 
Komentarz z największą ilością reakcji
Najciekawszy wątek komentarza
3 Autorzy komentarzy
ZbyszekmeMichał Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Michał
Gość
Michał

Pod Baldwin St można podjechać w górę :) aczkolwiek nawet podejście wymaga sporego wysiłku

me
Gość
me

Na pewno na 330m drogi różnica wysokości to 50m? bo to mi daje jakieś 15% a nie 40%

Zbyszek
Gość
Zbyszek

Miejscami, a nie średnio podzielone matematyczne wychodzi mi panie