Przemysł 4.0 – nagroda Światowego Forum Ekonomicznego dla Grupy Renault

0 56

Światowe Forum Ekonomiczne przyznało nagrodę zakładowi produkcyjnemu Renault w Cléon w departamencie Seine-Maritime. Zakład został uznany za sztandarowy obiekt przemysłu 4.0. W ten sposób doceniono zaangażowanie Renault w budowę podstaw cyfrowego i inteligentnego przemysłu przyszłości, który uwzględnia potrzeby człowieka.

Przedstawiciele Światowego Forum Ekonomicznego podczas szczytu w chińskim mieście Dalian wyróżnili fabrykę Renault w Cléon w departamencie Seine-Maritime we Francji. Zakład został uznany za flagowy obiekt przemysłu 4.0. To pierwsza fabryka samochodów we Francji, która otrzymała ten tytuł.

Zakład w Cléon odgrywa kluczową rolę w cyfrowej transformacji Grupy Renault. Wszystkie budynki zakładu o łącznej powierzchni 57 hektarów są wyposażone w Wi-Fi. To umożliwia zbieranie danych oraz wdrażanie w pełni zautomatyzowanych procesów, takich jak kompletowanie części czy pełną identyfikowalność części.

Przygotowujemy się na nadejście elektrycznych, inteligentnych i autonomicznych samochodów przyszłości. Nasze fabryki jako pierwsze będą wprowadzać zmiany w bardziej elastycznym środowisku pracy, aby spełniać coraz bardziej personalizowane oczekiwania klientów. Grupa Renault, która ma na całym świecie 35 zakładów produkcyjnych, wdrożyła niezwykle nowatorski system produkcji – podkreśla Jose Vicente de los Mozos, wiceprezes ds. produkcji i łańcucha dostaw Grupy Renault.

Zakład w Cléon, który obchodził niedawno 60-lecie, wyprodukował w 2018 roku 760 tys. silników i 372 tys. skrzyń biegów. Przeszedł ogromne zmiany i stał się sztandarową fabryką przemysłu 4.0. W zakładzie są wykorzystywane najnowsze cyfrowe technologie, m.in. platforma komunikacji dla pracowników connected workforce. Wprowadzono szkolenia z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości i system zautomatyzowanego zarządzania ruchem samochodów ciężarowych. Zakład w Cléon stworzył lokalny ekosystem i opracowuje nowatorskie rozwiązania wdrażane na świecie. Specjalistyczne agencje plasują fabrykę w czołówce rankingów najbardziej zaawansowanych zakładów produkcyjnych na świecie.

Wszyscy pracownicy zakładu Renault w Cléon są niezwykle dumni z wyróżnienia przyznanego przez Światowe Forum Ekonomiczne. To wyraz uznania dla ich pracy. Nasz zakład produkuje silniki elektryczne dla całej Grupy Renault i odgrywa niezwykłą rolę na zmieniającym się rynku. Jesteśmy jednym z liderów przemysłu 4.0, co daje nam przewagę konkurencyjną i pozwala optymistycznie patrzeć w przyszłość – powiedział Javier Bernaldez, dyrektor fabryki Renault w Cléon.

Grupa Renault postawiła na centralną rolę pracowników w zakładzie przyszłości. Z myślą o wszystkich nowych pracownikach zakładu w Cléon opracowano specjalny program szkoleń BHP z wykorzystaniem rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości. Dotychczas przeszkolono w ten sposób ponad 3,570 pracowników. W zakładzie są powszechnie wdrażane cyfrowe narzędzia, takie jak tablety, które umożliwiają kierownikom zespołów dostęp do danych produkcyjnych lub jakościowych w czasie rzeczywistym. Wprowadzono zaawansowane technologie, aby ułatwić pracę załogi i lepiej spełnić oczekiwania klientów.

Fabryka w Cléon od 2015 roku przyjęła do pracy blisko 860 osób. Zakład jest zaangażowany w lokalny ekosystem i współpracuje z kilkoma start-upami z Normandii w zakresie rozwoju wiedzy i technologii jutra.

Zakład Renault w Cléon

Zakład w Cléon zatrudnia ponad 5.000 pracowników i produkuje silniki i skrzynie biegów oraz dostarcza komponenty do 39 zakładów Grupy i jej kontrahentów na świecie.

W 2018 roku z taśm w Cléon zjechało ponad 1.125.000 jednostek napędowych i skrzyń biegów dla Renault, Nissana, Dacii, Samsunga, Daimlera i Fiata.

Zakład nieustannie się rozwija. Jest pionierem w produkcji silników elektrycznych oraz wzorcowym ośrodkiem doskonałości konstrukcyjnej Grupy Renault. Obecnie trwają przygotowania do trzykrotnego zwiększenia mocy produkcyjnej silników elektrycznych dla Grupy Renault, uruchomienia produkcji silników elektrycznych nowej generacji dla Aliansu oraz nowych podzespołów do nowatorskich skrzyń biegów.

 

 

źródło: Renault Polska

Galeria

Jeśli na powyższej liście nie ma Twojego wydarzenia zajrzyj tutaj

polecamy

Może ci się spodobać również
avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o