Zrób to sam czyli klimatyzacja za grosze

0 253

Zwykle najprostsze pomysły są najlepsze i tak też było w przypadku pomysłu Krzyśka z Wrocławia, właściciela Xantii. Z połączenia pojemnika na mop, wentylatora komputerowego, kilku pojemników chłodzących do lodówek przenośnych oraz przemyślnie przygotowanego kanału powietrznego, zmontował on urządzenie, które potrafi schłodzić temperaturę z początkowych 22 stopni na wlocie, do 10 stopni na wylocie!

Jak to działa? Ciepłe powietrze wpada do zamkniętego pojemnika, w którym są wkłady chłodzące. Oczywiście muszą być one uprzednio zmrożone w zamrażalniku lodówki. Powietrze krąży pomiędzy kolejnymi pojemnika – w prototypie jest ich pięć – i ulega gwałtownemu schłodzeniu. Następnie, dzięki mechanicznej pracy dużego wentylatora, zamontowanego na pokrywie pojemnika, jest wyciągane kanałem wylotowym, już w postaci schłodzonej. Schemat działania urządzenia przedstawiono na rysunku.


Gdzie może znaleźć to zastosowanie? Otóż wyobraźmy sobie sytuację latem, gdy jadąc samochodem bez klimatyzacji, stoimy w korku. Wystarczy mieć ze sobą mały w sumie pojemnik, by móc cieszyć się schłodzonym powietrzem. Wydajność urządzenia nie jest oczywiście tak duża, żeby chłodzić całe auto, ale wylot powietrza, ustawiony na kierowcę, skutecznie schłodzi rozgrzaną skórę. I przejazd w korku będzie zdecydowanie mniej uciążliwy.


Konstrukcja, oprócz wielu zalet, do których należy niski koszt wykonania i obsługi, stosunkowo niska temperatura na wylocie, ma również pewne wady – przede wszystkim zmrożone pojemniki chłodzące nie będą powietrza chłodzić wiecznie. Konstruktor ocenia czas działania na około godzinę do półtorej w obecnej wersji. Jedno urządzenie ma też zbyt małą wydajność by skutecznie chłodzić coś więcej poza kierowcą. Z oczywistych względów nie osusza też powietrza. Może jednak uda się przygotować większe a jednocześnie bardziej wydajne konstrukcje?


Czekamy na kolejne wersje tego oryginalnego klimatyzatora!

Galeria

Jeśli na powyższej liście nie ma Twojego wydarzenia zajrzyj tutaj

polecamy

Może ci się spodobać również
avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o
gość
Gość
gość

Polakom gratulujemy klimatyzacji. A już poważnie mówiąc, to jest bardzo ciekawy patent i warto by go rozwijać w stronę lepszej wydajności. Twórcy należy się uznanie i szacuneczek za pomysł!

gość
Gość
gość

Taka klimatyzacja była już opracowana w latach powjennych przez konstruktorów w ZSRR dla aut rządowych. Wykorzystywano wtedy wanny z lodem znajdujące sie w bagażniku i kanałami doprowadzano schłodzone powietrze. Konstrukcja prosta i nawet wydajna, wady są oczywiste.

gość
Gość
gość

Fajna rzecz, sprobuje zrobic u siebie w malcu :D

gość
Gość
gość

Brawo za inwencję! :-)

Gepard
Gość
Gepard

I to się nazywa własna inwencja.
Tak trzymać !!!
Polak potrafi.

olo
Gość
olo

no świetnie , a czy mozna by zastosować lodówki zasilanej 12V moze nie trzebaby wkładów wymieniac