Citroën XM 2.0 Séduction, Peugeot 605 SL i Renault 25 GTS reprezentowały trzy sposoby na zakup dużego francuskiego samochodu bez sięgania po najdroższą wersję. Jesienią 1989 roku porównał je André Costa z magazynu „L’Auto-Journal”. Sprawdził osiągi, zużycie paliwa, komfort, prowadzenie, wyposażenie oraz koszty zakupu i obsługi.
Wysłane przez PSA na podbój Europy, a nawet świata, Citroën XM i Peugeot 605 chcą prezentować się jako samochody luksusowe. Niemal z niechęcią podporządkowują się ograniczeniom seryjnej produkcji, oferując potencjalnym klientom, już z góry olśnionym, cały przepych wielkich limuzyn pochodzących ze wschodniej strony Renu. Obok tych pięknie brzmiących deklaracji istnieje jednak handlowa rzeczywistość, która nakazuje wykorzystywać wszystkie możliwości. Sprzedawanie samochodów zamożnym tego świata nie wystarcza. Powie to każdy przedstawiciel Mercedesa czy BMW. Trzeba również sięgać do klientów zarabiających skromniej, gotowych zadowolić się wyglądem albo, co bardziej zrozumiałe, przestrzenią i atmosferą wnętrza, bez unoszenia się na skrzydłach rakietowych silników właściwych najdroższym odmianom – czytamy w teście.
XM 2.0 Séduction i 605 SL należą właśnie do tej kategorii samochodów, czasami lekceważonej przez sieć sprzedaży wypatrującą wysokich prowizji. Postanowiliśmy je porównać i zestawić z Renault 25, które, pokonane w najdroższych odmianach, nie zamierza uznać swojej porażki w skromniejszej wersji GTS.
Konstrukcja i stylistyka
Renault 25 z pewnością jest samochodem o przyjemnym wyglądzie, ale zdążyliśmy się już z nim bardzo dobrze opatrzyć. Jego sylwetce brakuje dziś również pewnej czystości. Różne dodatki pogarszają ogólne wrażenie, choć proporcje nadwozia pozostają dobre. XM i 605 korzystają natomiast, każde na swój sposób, z niezaprzeczalnego uroku nowości. Ich style są jednak odmienne. XM stawia na oryginalność, na świadomie kanciastą formę, która chce flirtować z czystą techniką. W przeciwieństwie do Citroëna narysowanego przez Bertone Peugeot 605 autorstwa Pininfariny rozwija bardzo klasyczną elegancję. Zachowuje przy tym lekkość i swobodę, których w mniejszym lub większym stopniu brakuje najnowszym konstrukcjom niemieckim.
We wnętrzu deska rozdzielcza Renault wyraźnie zdradza swój wiek. Zależnie od upodobań można natomiast wahać się pomiędzy nieco zawiłą stylistyką XM a niemal zniechęcającą prostotą 605. Ta ostatnia wydaje się jednak zdobywać nieco większe grono zwolenników. Jakość montażu Renault 25 i XM sprawia wrażenie zbliżonej, być może z niewielką przewagą Citroëna. Peugeot 605 jest za to dyskretniejszy pod względem drobnych odgłosów nadwozia i wyraźnie góruje w tej dziedzinie nad oboma rywalami.
Trzy zespoły napędowe mają dość podobne właściwości. Różnice stają się znacznie większe w przypadku zawieszenia. Renault nie potrafi tutaj dorównać ani hydraulice Citroëna, ani teoretycznie bardziej klasycznemu, lecz znakomicie dopracowanemu zawieszeniu Peugeota. Renault waży wyraźnie mniej od dwóch samochodów PSA. To prawda, że wszystkie nowe samochody przytyły, między innymi po to, aby zwiększyć sztywność nadwozia i umożliwić dobrym zawieszeniom pracę w odpowiednich warunkach.
Można jednak odpowiedzieć, że ta sztywność ma mniejsze znaczenie przy 115 KM niż przy 170 czy 200 KM. GTS korzysta zaś z mniejszej masy, osiągając taki sam stosunek masy do mocy jak konkurenci, mimo wyraźnie słabszego silnika. Pod względem aerodynamiki „stare” Renault 25 nadal radzi sobie bardzo dobrze. Jeśli jednak wierzyć producentowi, najlepszy współczynnik Cx ma Peugeot 605 SL.
Osiągi
Renault jest zdecydowanie najwolniejszym z trzech modeli. Nie może rywalizować z Peugeotem 605, który osiąga prędkość o 14 km/h wyższą, będąc przy okazji nieco szybszym od swojego kuzyna Citroëna. Podobną hierarchię odnajdujemy w przyspieszeniach. Ocena wymaga jednak większego zróżnicowania w przypadku elastyczności. Zależnie od próby niewielką przewagę uzyskuje 605 albo Renault 25. XM przez większość czasu pozostaje minimalnie z tyłu. Żaden z tych samochodów nie osiąga pod tym względem spektakularnych wyników. Peugeot 605, dzięki dobremu odizolowaniu pasażerów od drgań i hałasu, często daje jednak wrażenie większej płynności i miękkości jazdy.
Zużycie paliwa
Im staranniej dopracowuje się samochody pod względem mechaniki i aerodynamiki, tym bardziej wyniki zużycia paliwa zależą od trasy, warunków atmosferycznych i sposobu prowadzenia. Innymi słowy, oszczędność współczesnych samochodów potrafi być efektowna, ale łatwo ją utracić. Renault 25 ma przełożenie całkowite niemal takie samo jak rywale, odpowiadające 36,7 km/h wobec ich 37 km/h, a mimo to okazuje się oszczędniejsze. Z kolei Peugeot 605 zużywa mniej paliwa od XM, co pokazywały już testy innych wersji obu marek.
Warto również odnotować, że Renault 25 można otrzymać bez dopłaty z dłużej zestopniowaną skrzynią biegów. Na piątym biegu daje ona 44,5 km/h przy 1.000 obr./min. Teoretycznie rozwiązanie to powinno dodatkowo ograniczać zużycie paliwa przy pełnym i niewielkim obciążeniu, oczywiście kosztem elastyczności na piątym biegu.
| Próba | Citroën XM 2.0 Séduction | Peugeot 605 SL | Renault 25 GTS |
|---|---|---|---|
| Prędkość maksymalna (km/h) | 193 | 196 | 182 |
| Przyspieszenia ze startu zatrzymanego | |||
| 400 m (s) | 17,8 | 17,7 | 17,9 |
| 1.000 m (s) | 33,2 | 32,9 | 33,6 |
| Elastyczność | |||
| 400 m od 50 km/h na IV biegu (s) | 17,7 | 17,7 | 18,1 |
| 1.000 m od 50 km/h na IV biegu (s) | 34,1 | 34,1 | 34,7 |
| 400 m od 50 km/h na V biegu (s) | 19,8 | 19,7 | 19,5 |
| 1.000 m od 50 km/h na V biegu (s) | 38,3 | 38,0 | 37,7 |
| 80–140 km/h na V biegu (s) | 30,3 | 30,2 | 27,9 |
| 80–120 km/h na V biegu (s) | 17,6 | 17,5 | 15,8 |
| 80–120 km/h na IV biegu (s) | 12,6 | 12,4 | 12,5 |
| 80–120 km/h na III biegu (s) | 9,4 | 9,4 | 9,9 |
| Zużycie paliwa w teście drogowym | |||
| Benzyna (l/100 km) | 14,5 | 13,8 | 11,5 |
| Zasięg podany w teście (km) | 550 | 550 | 600 |
Zachowanie na drodze i przyjemność prowadzenia
Także pod względem pracy zawieszenia Renault 25 nie może skutecznie konkurować z XM i 605. Choć oferuje przyzwoity poziom, jego amortyzacja jest mniej przekonująca. Ma również wyraźniejszą tendencję do podsterowności niż XM. Dwa samochody PSA wyróżniają się komfortem. Citroën reaguje bardziej miękko na wymuszenia o niskiej częstotliwości. Peugeot uzyskuje niewielką przewagę, gdy prędkość rośnie, a jakość nawierzchni się pogarsza. Wyciszenie 605 jest na ogół najlepsze. Hamulce Renault 25, całkowicie wystarczające w zwykłej eksploatacji, cierpią jednak z powodu tylnych bębnów. W próbie zatrzymania ze 100 km/h samochód potrzebował 50 m na zimnych hamulcach i 52 m po ich rozgrzaniu.
Wyniki te ustępują Peugeotowi 605, który uzyskał odpowiednio 46 i 45 m, oraz XM z rezultatami 43 i 45 m. Citroën został sprawdzony z ABS-em, pozwalającym uzyskać najlepszy wynik bez konieczności poszukiwania granicy przyczepności kolejnymi próbami. W tym miejscu należy zaznaczyć, że wybór ABS-u w Renault 25 GTS, za dopłatą 9.570 franków, oznacza równocześnie otrzymanie tylnych hamulców tarczowych. Mechanizmy zmiany biegów wszystkich trzech modeli działają dobrze. Nowsze samochody PSA są jednak pod tym względem bardziej przekonujące.
Układy kierownicze zapewniają porównywalną przyjemność podczas jazdy po mieście i z umiarkowaną prędkością. Gdy jednak prowadzenie staje się bardziej zdecydowane, a obciążenia w zakrętach rosną, na kierownicy mogą pojawić się reakcje. W XM są bardzo niewielkie, w Renault 25 wyraźniejsze.
Kierownica Peugeota 605 pozostaje natomiast na ogół niewzruszona, a układ jest wolny od „ciastowatego” charakteru spotykanego w niemal wszystkich samochodach z przednim napędem.
| Warunki pomiaru | Citroën XM | Peugeot 605 | Renault 25 |
|---|---|---|---|
| Bieg jałowy, wewnątrz (dB) | 51 | 46 | 50 |
| Bieg jałowy, na zewnątrz (dB) | 65 | 60 | 60 |
| Stała prędkość 60 km/h (dB) | 65 | 62 | 67 |
| Stała prędkość 90 km/h (dB) | 69 | 66 | 69 |
| Stała prędkość 130 km/h (dB) | 75 | 75 | 75 |
Porozmawiajmy o liczbach
Pomijając różnice rzędu kilku tysięcy franków, ceny podstawowe są zbliżone. Przewagę zachowuje jednak Renault 25 GTS. Wszystkie trzy samochody należą do francuskiej kategorii podatkowej 9 CV, przy czym Renault z długą skrzynią biegów trafia nawet do kategorii 7 CV. Przynajmniej na razie PSA nie oferuje silników i skrzyń biegów w systemie wymiany zespołów, co może znacząco podnosić koszty obsługi. Warto również zauważyć relatywnie długie czasy niektórych prac przy XM. Citroën ma jednak najkrótszy czas zwykłego przeglądu okresowego. Podstawowe gwarancje są bardzo zbliżone. Obok wielu porównywalnych wartości uwagę zwracają opcje, za które Peugeot i Renault każą dopłacać. Dotyczy to niestety również barwionych szyb. ABS jest droższy w Renault niż w Citroënie. Odwrotnie wygląda sytuacja z klimatyzacją i obręczami ze stopów lekkich, szczególnie pożądanymi w XM.
Na koniec pozostaje ponarzekać na dyktatorski charakter cennika Peugeota. Według niego 605 SL musi być samochodem ogołoconym, pozbawionym możliwości dobrania wyposażenia „na miarę”.
| Pozycja | Citroën XM 2.0 Séduction | Peugeot 605 SL | Renault 25 GTS |
|---|---|---|---|
| Cena samochodu (FRF) | 117.188 | 116.700 | 111.900 |
| Moc podatkowa (CV) | 9 | 9 | 9 |
| Wyposażenie dodatkowe | |||
| Radio (FRF) | 5.844 | — | 2.230 / 7.090* |
| Tylna kanapa dzielona 2/3–1/3 (FRF) | 1.750 | — | — |
| Klimatyzacja (FRF) | 10.750 | — | 9.510 |
| ABS (FRF) | 8.782 | — | 9.570 |
| Obręcze ze stopów lekkich (FRF) | 3.125 | — | 2.600 |
| Lakier metalizowany (FRF) | 2.938 | 2.930 | 2.680 |
| Zawieszenie Hydractive (FRF) | 7.813 | — | — |
| Przednie światła przeciwmgłowe (FRF) | — | 977 | 980 |
| Barwione szyby (FRF) | Seryjnie | 1.484 | 1.410 |
| Elektrycznie regulowane lusterka zewnętrzne (FRF) | — | 1.133 | — |
* Dwie ceny zestawu Renault dotyczą odpowiednio gamy Audio 5020 oraz zintegrowanego zestawu o mocy 4 × 20 W. Kreski odpowiadają pozycjom bez podanej ceny w źródłowym zestawieniu.
Pozycja |
Citroën XM |
Peugeot 605 |
Renault 25 |
|---|---|---|---|
Czas przeglądu okresowego (h) |
1,2 |
1,7 |
1,5 |
Przebieg między wymianami oleju (km) |
10.000 |
10.000 |
10.000 |
Czas demontażu silnika i skrzyni biegów (h) |
8,1 |
5 |
5,8 |
Czas wymiany sprzęgła (h) |
7,8 |
4 |
5 |
Czas wymiany przednich klocków hamulcowych (h) |
0,9 |
0,8 |
1,2 |
Czas demontażu układu wydechowego (h) |
0,9 |
0,8 |
2,2 |
Liczba koncesjonerów i agentów we Francji |
5.051 |
4.051 |
8.522 |
Silnik wymienny lub nowy (FRF) |
20.162, nowy |
20.162, nowy |
11.755,5 |
Skrzynia biegów wymienna lub nowa (FRF) |
9.262, nowa |
11.622, nowa |
5.920,7 |
Przednia tarcza hamulcowa (FRF) |
Nieustalona* |
391 |
343 |
Komplet przednich klocków hamulcowych (FRF) |
385 |
474 |
201 |
Tylny amortyzator, w XM sfera (FRF) |
400, sfera |
539 |
723 |
Kompletny układ wydechowy (FRF) |
2.478 |
2.763 |
1.821 |
Filtr oleju (FRF) |
59 |
55 |
45 |
Alternator (FRF) |
1.897 |
1.482 |
1.321 |
Gwarancja |
1 rok, bez limitu kilometrów |
1 rok, bez limitu kilometrów |
1 rok, bez limitu kilometrów |
* Przy przedniej tarczy hamulcowej XM w źródle wydrukowano „77”. Poprawnej ceny nie udało się wiarygodnie ustalić.
Wyposażenie porównywanych wersji
„Tak” oznacza wyposażenie seryjne, „opcja” wyposażenie za dopłatą, a „nie” brak danej pozycji. Automatyczna regulacja temperatury nawiewu została oddzielona od klimatyzacji z chłodzeniem powietrza, zgodnie z rozróżnieniem zastosowanym w materiale.
| Element wyposażenia | Citroën XM Séduction | Peugeot 605 SL | Renault 25 GTS |
|---|---|---|---|
| Przedni podłokietnik środkowy | Nie | Nie | Tak |
| Tylny podłokietnik środkowy | Tak | Tak | Tak |
| Zapalniczka z tyłu | Nie | Nie | Tak |
| Tylne zagłówki | Tak | Tak | Tak |
| Schowek zamykany na klucz | Nie | Tak | Nie |
| Automatyczna regulacja temperatury nawiewu | Tak | Nie | Nie |
| Kierownica regulowana co najmniej w jednej płaszczyźnie | Tak | Tak | Tak |
| Dzielone oparcie tylnej kanapy | Opcja | Nie | Nie |
| Oświetlenie kabiny z opóźnionym wygaszaniem | Tak | Nie | Nie |
| Oświetlenie bagażnika | Tak | Tak | Nie |
| Oświetlenie schowka | Tak | Tak | Tak |
| Elektryczne podnoszenie szyb przednich | Tak | Tak | Tak |
| Elektryczne podnoszenie szyb tylnych | Nie | Nie | Nie |
| Automatyczna funkcja podnoszenia lub opuszczania szyby | Nie | Nie | Nie |
| Lusterko kosmetyczne kierowcy | Nie | Nie | Nie |
| Lusterko kosmetyczne pasażera | Tak | Tak | Tak |
| Przednie światła przeciwmgłowe | Nie | Opcja | Opcja |
| Radio z odtwarzaczem kaset | Opcja | Nie | Opcja |
| Sterowanie radiem na kierownicy lub pod nią | Opcja | Nie | Opcja |
| Klimatyzacja z chłodzeniem powietrza | Opcja | Nie | Opcja |
| Regulacja punktów mocowania pasów bezpieczeństwa | Tak | Tak | Tak |
| Regulacja wysokości fotela kierowcy | Nie | Nie | Nie |
| Regulacja podparcia lędźwiowego fotela kierowcy | Nie | Tak | Tak |
| Ręczna regulacja prawego lusterka zewnętrznego | Tak | Tak | Tak |
| Elektryczna regulacja prawego lusterka zewnętrznego | Nie | Opcja | Nie |
| Regulacja jasności podświetlenia tablicy przyrządów | Tak | Tak | Tak |
| Przednia lampka do czytania | Nie | Tak | Tak |
| Tylna lampka do czytania | Nie | Nie | Nie |
| Klapka zasłaniająca radio | Tak | Tak | Nie |
| Centralny zamek drzwi | Tak | Tak | Tak |
| Centralny zamek bagażnika | Tak | Tak | Tak |
| Zdalne sterowanie centralnym zamkiem | Nie | Nie | Tak |
| Przedni schowek środkowy | Nie | Tak | Tak |
Dane techniczne
| Parametr | Citroën XM 2.0 Séduction | Peugeot 605 SL | Renault 25 GTS |
|---|---|---|---|
| Silnik | |||
| Cylindry i ustawienie | 4 w rzędzie, poprzecznie, pochylony o 30° do tyłu | 4 w rzędzie, poprzecznie, pochylony o 30° do tyłu | 4 w rzędzie, wzdłużnie, przed osią przednią |
| Materiał bloku | Żeliwo | Żeliwo | Stop lekki |
| Wałek rozrządu i napęd | Jeden, pasek zębaty | Jeden, pasek zębaty | Jeden, pasek zębaty |
| Zasilanie | Gaźnik dwugardzielowy Solex 34/34 Z1 | Gaźnik dwugardzielowy Solex 34/34 Z1 | Gaźnik dwugardzielowy Weber 28-36 DARA |
| Pojemność skokowa (cm³) | 1.998 | 1.998 | 1.995 |
| Średnica cylindra × skok tłoka (mm) | 86 × 86 | 86 × 86 | 88 × 82 |
| Stopień sprężania | 8,8 | 8,8 | 9,2 |
| Moc maksymalna (KM przy obr./min) | 115 przy 5.800 | 115 przy 5.800 | 103 przy 5.500 |
| Maksymalny moment obrotowy (mkg przy obr./min) | 17,4 przy 2.250 | 17,4 przy 2.250 | 16,5 przy 3.000 |
| Moc z litra pojemności (KM/l) | 58 | 58 | 52 |
| Moment obrotowy z litra pojemności (mkg/l) | 8,7 | 8,7 | 8,3 |
| Aerodynamika | |||
| Powierzchnia czołowa S (m²) | 2,14 | 2,11 | 2,04 |
| SCx (m²) / Cx | 0,64 / 0,30 | 0,592 / 0,28 | 0,61 / 0,30 |
| Masa | |||
| Masa samochodu (kg) | 1.335 | 1.340 | 1.198 |
| Rozkład masy przód / tył (%) | 62 / 38 | 59 / 41 | 62 / 38 |
| Stosunek masy do mocy (kg/KM) | 11,6 | 11,6 | 11,6 |
| Ogumienie i obręcze | |||
| Ogumienie | 185/65 R15 MXV2 | 185/65 R15 H | 185/70 R14 T |
| Obręcze | 5½ J15, stalowe | 5½ J15, stalowe | 5½ J14 |
| Podwozie i hamulce | |||
| Sprężynowanie | Hydropneumatyczne | Sprężyny śrubowe | Sprężyny śrubowe |
| Zawieszenie przednie | McPherson, wahacze trójkątne, stabilizator | McPherson, wahacze trójkątne, stabilizator | Wahacze trójkątne umieszczone jeden nad drugim, sprężyny śrubowe, stabilizator |
| Zawieszenie tylne | Wahacze wleczone, stabilizator | Wahacze trójkątne umieszczone jeden nad drugim, sprężyny śrubowe, stabilizator | McPherson, odwrócone wahacze trójkątne, drążek reakcyjny, stabilizator |
| Hamulce przednie | Tarcze wentylowane | Tarcze wentylowane | Tarcze wentylowane |
| Hamulce tylne | Tarcze | Tarcze | Bębny, z ABS tarcze |
| ABS | Opcja | Nie | Opcja |
| Wymiary i pojemności | |||
| Rozstaw osi (mm) | 2.850 | 2.800 | 2.723 |
| Rozstaw kół przód / tył (mm) | 1.530 / 1.457 | 1.537 / 1.536 | 1.474 / 1.474 |
| Długość × szerokość × wysokość (mm) | 4.708 × 1.794 × 1.390 | 4.723 × 1.799 × 1.422 | 4.713 × 1.806 × 1.415 |
| Bagażnik (dm³) | 455 | 416 | 442 |
| Zbiornik benzyny (l) | 80 | 80 | 72 |
Moment obrotowy zachowano w używanej w materiale jednostce mkg, czyli kilogramometrze siły. Jeden mkg odpowiada około 9,81 Nm.
Końcowa ocena André Costy
Cztery tysiące osiemset franków. Tyle trzeba dopłacić do ceny Renault 25 GTS, aby kupić Peugeota 605 SL. Chociaż samochód z Billancourt pozostaje całkowicie konkurencyjny pod względem osiągów, a jego mniejsze zużycie paliwa jest mocnym argumentem, sądzę, że wielu klientów nie zdoła oprzeć się wyjątkowo atrakcyjnej sylwetce Peugeota i większej ogólnej przyjemności prowadzenia. Tak czy inaczej, nieszczęsne Renault 25 zostaje ściśnięte pomiędzy bardziej żywiołowym Peugeotem 605 a XM. Techniczny futuryzm Citroëna, rzeczywisty albo w pewnych punktach powierzchowny, przyciągnie również tych, dla których najważniejszy jest komfort. Szczególnie po wybraniu zawieszenia Hydractive za 7.813 franków.
Źródło: André Costa, „Citroën, Peugeot, Renault au coude-à-coude pour séduire les amateurs de grandes voitures pas chères !”, „L’Auto-Journal”, nr 19/1989 z 1 listopada 1989 roku, s. 102–107. Oznaczenie archiwalne numeru 8919.






