Alpine awansowało z przedostatniego miejsca na podium, Renault zostało najlepiej ocenianą marką popularną, a Dacia straciła sześć pozycji. Francuscy dealerzy wystawili producentom samochodów doroczne oceny. Wyniki rankingu Mobilians 2026 pokazują jednak również, jak trudno dziś zarabiać na prowadzeniu salonu.
„Cote d’amour des constructeurs” mierzy zadowolenie dealerów ze współpracy z reprezentowanymi markami. Oceniane są sprzedaż nowych i używanych samochodów, serwis, części zamienne, finansowanie oraz marketing. W tegorocznej, 31. edycji zebrano 572 oceny dotyczące 31 marek, analizowanych według 30 kryteriów. Badanie prowadzono od czerwca do października 2026 roku.
Alpine z końca stawki na podium
Największą niespodziankę sprawiło Alpine. Francuska marka otrzymała 6,72 pkt na 10 możliwych i zajęła trzecie miejsce. Rok wcześniej miała zaledwie 3,10 pkt i była 29. Awans o 26 pozycji robi wrażenie nawet na tle mocno przemeblowanej tabeli. To dobry wynik w okresie rozbudowy gamy i sieci sprzedaży. W marcu Alpine zapowiedziało uruchomienie we Francji 41 nowych punktów kontaktu z klientami, zwiększających sieć do 85 placówek. Rozwój towarzyszy wprowadzaniu elektrycznych A290 i A390. Sam ranking nie pozwala jednak przypisać poprawy ocen konkretnemu modelowi. Zwyciężyło Mini z wynikiem 7,82 pkt, wyprzedzając BMW o zaledwie jedną setną punktu. Toyota, ubiegłoroczny lider, spadła na szóstą pozycję. Jej ocena obniżyła się z 7,62 do 6,38 pkt.
Renault przed Toyotą, Dacia poza podium
Renault zdobyło 6,56 pkt, zajmując piąte miejsce w klasyfikacji ogólnej i pierwsze wśród marek popularnych. Wyprzedziło Toyotę oraz Suzuki. To awans o dwie pozycje względem 2025 roku. Marka ponownie potwierdza mocną pozycję w relacjach z siecią – w edycji 2024 Renault znalazło się na podium całego zestawienia.
Dacia tym razem ma mniej powodów do świętowania. Z trzeciego miejsca spadła na dziewiąte, uzyskując 6,28 pkt. Nadal pozostaje w pierwszej dziesiątce, przed Hondą, Mazdą, Kią czy Volkswagenem, ale do ubiegłorocznego sukcesu zabrakło sporo.
Stellantis poprawia oceny, lecz pozostaje daleko od liderów
Citroën poprawił ocenę z 4,49 do 5,19 pkt i awansował z 22. na 19. miejsce. Tuż za nim znalazł się Peugeot, którego wynik wzrósł z 4,69 do 5,11 pkt. Pozycja francuskiego lwa pozostała jednak bez zmian. Wyraźnie poprawiła się nota Alfy Romeo — z 2,56 do 4,18 pkt. Pozwoliło to przesunąć się na 27. miejsce. Fiat jest 24., DS Automobiles zajmuje 26. pozycję, Opel 28., a Jeep 29. Ten ostatni stracił trzy miejsca.
Poprawa części wyników jest zauważalna, ale dystans do czołówki pozostaje duży. Najwyżej sklasyfikowana marka Stellantis kończy dopiero drugą dziesiątkę.
Dealerzy coraz gorzej oceniają rentowność
Najbardziej niepokojące liczby dotyczą możliwości zarabiania. Średnia ocena rentowności spadła z 4,19 do 3,97 pkt na 10. Dla Peugeota wyniosła 2,32 pkt, dla Opla 1,52 pkt, a dla Nissana zaledwie 1,33 pkt. To oceny ankietowanych, a nie procentowe marże salonów. Rosną też trudności ze sprzedażą samochodów objętych umowami odkupu, określanymi jako buy-back. Zgłasza je już 71% respondentów wobec 49% rok wcześniej. Problem obejmuje samochody spalinowe, elektryczne i hybrydy plug-in. Dłuższe oczekiwanie na nabywcę może oznaczać zamrożony kapitał oraz presję na kolejne obniżki cen.
O słabych ocenach tego obszaru pisaliśmy już przy okazji ubiegłorocznego zestawienia dotyczącego handlu samochodami używanymi. Tegoroczne wyniki pokazują, że napięcia utrzymują się.
Pełny ranking Mobilians 2026
Miejsce 2026 |
Marka |
Ocena |
Zmiana pozycji względem 2025 |
|---|---|---|---|
1 |
Mini |
7,82 |
+3 |
2 |
BMW |
7,81 |
bez zmian |
3 |
Alpine |
6,72 |
+26 |
4 |
Volvo |
6,71 |
+4 |
5 |
Renault |
6,56 |
+2 |
6 |
Toyota |
6,38 |
−5 |
7 |
Mercedes-Benz |
6,31 |
−2 |
8 |
Suzuki |
6,30 |
−2 |
9 |
Dacia |
6,28 |
−6 |
10 |
Honda |
5,96 |
+8 |
11 |
Mazda |
5,80 |
+5 |
12 |
BYD |
5,75 |
bez zmian |
13 |
Kia |
5,75 |
+6 |
14 |
Ford |
5,72 |
−3 |
15 |
MG |
5,68 |
+9 |
16 |
Seat/Cupra |
5,57 |
−6 |
17 |
Škoda |
5,56 |
−8 |
18 |
Lexus |
5,52 |
debiut |
19 |
Citroën |
5,19 |
+3 |
20 |
Peugeot |
5,11 |
bez zmian |
21 |
Audi |
4,99 |
−7 |
22 |
Nissan |
4,96 |
−9 |
23 |
Volkswagen |
4,77 |
−8 |
24 |
Fiat |
4,76 |
+1 |
25 |
Hyundai |
4,76 |
−8 |
26 |
DS Automobiles |
4,35 |
+1 |
27 |
Alfa Romeo |
4,18 |
+3 |
28 |
Opel |
3,86 |
bez zmian |
29 |
Jeep |
3,83 |
−3 |
30 |
Jaguar Land Rover |
3,82 |
−7 |
31 |
Mitsubishi |
3,82 |
−10 |
Źródła: Mobilians






