Zwyciężczyni drugiego konkursu DS x METIERS D’ART, Lyse Drouaine zaprezentowała nowy artystyczny przód samochodu DS 3.
Kierując się tymi badaniami nad kreatywnością i jakością, zespoły DS Automobiles ogłosiły konkurs projektowy skupiający się na najlepszych francuskich rzemieślnikach, we współpracy ze Studio Métiers Rares. Poszukiwanie siły innowacji w rzemiośle poprzez wyzwanie techniczne i estetyczne umożliwia pogłębienie kreatywnej i innowacyjnej więzi między DS Automobiles a tymi uznanymi lub wschodzącymi profesjonalistami ze sceny kreatywnego rzemiosła. Konkurs projektowy został ogłoszony w 2021 roku. Drugi – pod koniec ubiegłego roku.
Ten nowy konkurs projektowy zatytułowany DS-LUMEN był poświęcony światłu. Kreatywność i doświadczenie każdego z nich musiały być komunikowane wokół istotnego elementu identyfikującego w świecie motoryzacji – przodu auta. Miejski DS 3 E-TENSE posłużył jako muza. Przód tej w 100% elektrycznej wersji pozwala na stworzenie nowej powierzchni ekspresji dla rzemieślników, którzy mogli swobodnie wyrazić się na kratce, a tym samym całkowicie zinterpretować przód samochodu. Na początek zarejestrowano kandydatów. Wewnętrzny komitet nominował dziewięciu uczestników, którzy musieli stworzyć swoje dzieła w ramach przydzielonego budżetu.
Wybrani przez jury składające się z zespołów DS Automobiles i wpływowych postaci w obszarach ekspresji marki (moda, kultura i gastronomia), trzej finaliści zostali następnie poproszeni o zaprojektowanie przodu dla DS 3 E-TENSE, nadal w ramach ustalonego budżetu, aby pokazać ją w ramach wystawy Révélations, międzynarodowego biennale rzemiosła i designu, które odbyło się w czerwcu 2023 roku.
“W drugim z naszych konkursów projektowych chcieliśmy zająć się tematem światła. W świecie motoryzacji jest ono kluczowym elementem. Na zewnątrz odkrywa rzeźbiarskie powierzchnie nadwozia, podkreśla krzywizny i krawędzie, wzmacnia wizualną tożsamość samochodu poprzez światła i reflektory. Wewnątrz podkreśla atmosferę kokpitu, ożywia wykończenie, angażuje pasażerów w oparciu o ich potrzeby.
Praca Lyse Drouaine to subtelne połączenie klasyki i nowoczesności. Wykorzystała krosno, które jest bardzo starym narzędziem pracy, jednocześnie wprowadzając wielką nowoczesność dzięki zastosowanym materiałom, zwłaszcza technicznym, takim jak światłowody i naturalnym, takim jak tkanina. To przedsięwzięcie jest częścią naszych projektów SustaiNobility, które łączą zrównoważony rozwój i szlachetność.” – powiedział Thierry Metroz, dyrektor ds. projektowania DS Automobiles.
“Tworzę, projektuję i produkuję ręcznie tkane materiały świetlne z włókien optycznych i rozpraszających światło, w które łączę naturalnie występujące włókna, takie jak len, jedwab, bawełna i konopie. Pracuję między Aubusson, miastem słynącym z gobelinów, a Lyonem, miastem świateł. Wyjątkowość mojej pracy polega na łączeniu rzemiosła tkackiego i oświetleniowego. Kiedy DS Automobiles ogłosiło konkurs na projekt związany ze światłem, oczywistym było wzięcie w nim udziału. Nazwałem swój projekt “Impact”. Ograniczenia techniczne skłoniły mnie do zdefiniowania nowej estetyki światła, zgodnie z zasadą przezroczystości, efektów głębi i wrażenia wibracji. Kształt i objętość charakterystyczne dla projektu kratki skłoniły mnie do pracy z elastycznym materiałem z pamięcią kształtu. Do jej produkcji użyłam mieszanej techniki tkania i gobelinu, dostosowanych narzędzi i nowej techniki” – powiedziała Lyse Drouaine, zwycięzca DS x MÉTIERS D’ART 2.
źródło: DS Automobiles
Najnowsze komentarze