Fabryka Stellantis w Luton produkuje takie samochody jak Citroën Jumpy, Peugeot Expert, Opel Vivaro, Fiat Scudo, Citroën Dispatch i Vauxhall Vivaro. Docelowo będą tutaj powstawać wersje elektryczne.
Luton w Polsce kojarzy się przede wszystkim z lotniskiem i tanimi podróżami do Anglii. Jednak znajduje się tutaj również fabryka Stellantis. Jak wygląda w środku?
Zakłady Stellantis w Luton mają teoretyczną zdolność produkcyjną na poziomie 100.000 samochodów rocznie. Citroën Jumpy, Peugeot Expert, Opel Vivaro, Fiat Scudo, Citroën Dispatch i Vauxhall Vivaro powstają tutaj w wersjach z kierownicą z lewej strony a odpowiednie modele z prawej strony. W zależności od rynku przeznaczenia pracownicy muszą wchodzić do kabiny z jednej albo z drugiej, ale są już do tego przyzwyczajeni.
Konstrukcja poszczególnych modeli jest podobna – auta różnią się przede wszystkim układem kierowniczym i oczywiście deską rozdzielczą. Zmiany w poszczególnych wersjach to także drzwi kierowcy lewe lub prawe oraz oznaczenia. Cały proces jest niezwykle precyzyjnie zaplanowany i kontrolowany komputerowo.
Samochody przeznaczone na rynek wewnętrzny pozostają w Anglii, te na kontynent są wysyłane partiami na wybrzeże.
Zobacz: wiadomości motoryzacyjne. codziennie, aktualne, ciekawe
Citroën Dispatch i Vauxhall Vivaro mają kierownicę po prawej stronie. W połowie zeszłego roku fabryka świętowała produkcję 1.500.000 samochodów.
Zobacz: testy nowych i używanych samochodów. pomiary, spalanie, opinie
Fabryka w Luton została otwarta w 1905 roku, a pierwsze pojazdy użytkowe zostały tam wyprodukowane w roku 1932. Produkcja Vivaro rozpoczęła się w 2001 r.
Od 2025 roku będą tu produkowane dostawcze samochody elektryczne. Zatrudnienie w Luton to około 1500 pracowników.
Najnowsze komentarze