Dwie czołowe francuskie marki Renault i Peugeot rywalizują o palmę pierwszeństwa na swoim rodzimym rynku. Przedstawiamy wyniki sprzedaży samochodów we Francji w okresie od stycznia do sierpnia 2026 roku.
Francuski rynek nowych samochodów osobowych ma za sobą udany miesiąc. W ubiegłym miesiącu nad Sekwaną zarejestrowano 94.349 egzemplarzy, czyli o 7,4 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Od początku 2026 roku klienci odebrali we Francji już 1.078.323 samochody, co oznacza wzrost o 3 proc. rok do roku.
Na uwagę zasługuje przede wszystkim struktura sprzedaży. Francuzi coraz chętniej wybierają samochody zelektryfikowane. Hybrydy i hybrydy plug-in odpowiadają już za około połowę rynku, a samochody elektryczne uzyskały 29,9 proc. udziału, co jest zasługą m.in. dopłat rządowych oraz leasingu socjalnego. W ubiegłym roku pojazdy jeżdżące wyłącznie na prądzie stanowiły 17,7% rynku. Rezultat pokazuje, jak szybko zmieniają się preferencje klientów na jednym z największych motoryzacyjnych rynków Europy.
Stellantis przed Grupą Renault
Liderem we Francji jest firma Stellantis. Marki koncernu odpowiadają łącznie za 25,6 proc. sprzedaży. W ubiegłym miesiącu gigant dostarczył 24.110 samochodów, notując wzrost o 4,6 proc. To o 3530 sztuk więcej niż koncern Renault, który zdobyła 21,8 proc. udziału w rynku. Sprzedaż Grupy spadła o -4,6 proc. w porównaniu z sierpniem 2025. Od początku roku, Stellantis przekazał 288.558 pojazdów (+1,6 proc.) zapewniając sobie udział na poziomie 26,8%. Wynik Grupy Renault wyniósł 274.395 sztuk (-2,6%), co odpowiada 25,4 proc. rynku.
W zestawieniu najpopularniejszych marek wyraźną przewagę ma Renault. Od początku roku zarejestrowano we Francji 183.668 samochodów osobowych spod znaku rombu, które pokrywają 17 proc. rynku. Marka zwiększyła liczbę rejestracji o +0,8 proc. Renault wyprzedza Peugeota, który z wynikiem 142.141 egzemplarzy uplasował się na miejscu drugim.
Kolejne miejsca w zestawieniu zajmują: Dacia, która przekazał klientom 86.006 samochodów oraz Citroën z rezultatem 82.029 egzemplarzy. Największą poprawę zanotowała Tesla, która zwiększyła ubiegłoroczny wynik aż o +148,3 procent, dużym 70-procentowym wzrostem może pochwalić się również Fiat.
Sprzedaż samochodów we Francji od stycznia do sierpnia 2026:
- Renault: 183.668 sztuk (+0,8%), udział 17,0%
- Peugeot: 142.141 (-6,0%), udział 13,2%
- Dacia: 86.006 (-10,4%), udział 8,0%
- Citroën: 82.029 (+8,0), udział 7,6%
- Toyota: 68.894 (-4,7%), udział 6,4%
- Volkswagen: 68.126, – 2,5%, udział 6,3%
- BMW: 37.553 (- 2,5%), udział 3,5%
- Tesla: 36.161 (+148,3%), udział 3,4%
- Skoda: 34.371 (+9,5%), udział 3,2%
- Audi: 29.374 (+ 1,2%), udział 2,7%
Na szczycie listy najpopularniejszych modeli uplasował się Peugeot 208. Rywal od Renault uplasował się na miejscu czwartym, ale jako ciekawostkę dodam, że AAA Data rozgranicza V i VI generację Clio. Po zsumowaniu sprzedaży starszego i nowszego hatchbacka wynik przewyższyłby 208-kę. Najpopularniejszym samochodem w segmencie kompaktowych SUV-ów jest 3008, z kolei najczęściej wybieranym elektrykiem – Tesla Model Y, która o jedną pozycję wyprzedza R5 E-Tech Electric.
Top 10 modeli we Francji (styczeń – sierpień 2026)
- Peugeot 208 II: 48.655 (udział 4,5%)
- Dacia Sandero III: 41.277 (udział 3,8%)
- Peugeot 2008 II: 33.508 (udział 3,1%)
- Renault Clio VI: 33.075 (udział 3,1%)
- Tesla Model Y: 29.658 (udział 2,8%)
- Renault 5: 26.772 (udział 2,5%)
- Citroën C3: IV 24.864 (udział 2,3%)
- Peugeot 3008 III: 23.322 (udział 2,2%)
- Renault Clio V: 21.135 (udział 2,0%)
- Dacia Duster III: 19.807 (udział 1,8%)
Źródło: PFA/AAA DATA
Zobacz także:
- Test: Renault Clio 1.8 Full Hybrid E-Tech 160, czyli znakomity kandydat. Tak Renault rozdaje karty w segmencie B
- Milionowa Dacia Sandero przekazana klientce. „Kupiłam trzy generacje tego modelu”






