Samochody elektryczne osiągnęły w październiku 2026 roku 41,5% francuskiego rynku nowych aut osobowych. Zarejestrowano 61.958 takich pojazdów, o około 81,7% więcej niż rok wcześniej. Najpopularniejszym elektrykiem miesiąca zostało Renault Twingo E-Tech, które wyprzedziło Renault 5 o zaledwie 81 rejestracji. Cena czyni cudna.
Wzrost elektryków jest znacznie szybszy niż poprawa całego rynku, który zwiększył się w październiku o 7%, do 149.341 samochodów., ale jednocześnie udział napędu elektrycznego pozostaje blisko wrześniowego poziomu około 42% – innymi słowy mówiąc największa zmiana nastąpiła w porównaniu z poprzednim rokiem.
Twingo pierwsze, Renault 5 tuż za nim
Miejsce |
Model |
Rejestracje |
|---|---|---|
1 |
Renault Twingo E-Tech |
4747 |
2 |
Renault 5 E-Tech |
4666 |
3 |
Peugeot E-208 |
3221 |
4 |
Renault Scenic E-Tech |
3037 |
5 |
Citroën ë-C3 |
2736 |
Renault jako marka zarejestrowało w październiku 14.610 samochodów elektrycznych. To 56,3% wszystkich jego nowych aut osobowych zarejestrowanych we Francji w tym miesiącu. Elektryki odpowiadały więc już za większość miesięcznego wyniku marki.
Po dziesięciu miesiącach elektryki mają niemal jedną trzecią rynku
Raport PFA i AAA DATA za styczeń-październik wykazuje 449.303 samochody w kategorii elektryczne wobec 250.730 rok wcześniej. To wzrost o 79,2%. Udział zwiększył się z 18,9% do 32,5%, czyli o około 13,6 punktu procentowego.
Napęd |
Rejestracje |
Udział |
|---|---|---|
Elektryczny, kategoria PFA |
449.303 |
32,5% |
Hybrydy łącznie |
672.139 |
48,6% |
W tym hybrydy plug-in |
81.931 |
5,9% |
Benzyna bez hybrydy |
184.241 |
13,3% |
Diesel bez hybrydy |
31.159 |
2,3% |
LPG |
47.451 |
3,4% |
25 modeli elektrycznych obecnych w rankingu PFA
Poniższa tabela przedstawia wybór 25 modeli oferowanych wyłącznie z napędem elektrycznym, obecnych w zestawieniu TOP 100 samochodów osobowych PFA.
Lp. |
Model |
Rejestracje |
|---|---|---|
1 |
Tesla Model Y |
39.589 |
2 |
Renault 5 E-Tech |
36.662 |
3 |
Renault Scenic E-Tech |
23.559 |
4 |
Renault Twingo IV E-Tech |
19.226 |
5 |
Citroën ë-C3 |
16.715 |
6 |
Škoda Elroq |
11.386 |
7 |
Volkswagen ID.4 |
11.229 |
8 |
Renault Megane E-Tech |
10.870 |
9 |
Renault 4 E-Tech |
9770 |
10 |
BMW iX1 |
8948 |
11 |
Tesla Model 3 |
7940 |
12 |
Kia EV4 |
6741 |
13 |
Citroën ë-C3 Aircross |
6503 |
14 |
Volkswagen ID.3 |
6426 |
15 |
Dacia Spring |
6052 |
16 |
Kia EV2 |
5437 |
17 |
Ford Explorer elektryczny |
5344 |
18 |
Hyundai Inster |
5059 |
19 |
Škoda Enyaq |
4905 |
20 |
Xpeng G6 |
4857 |
21 |
BMW iX3 |
4835 |
22 |
Leapmotor T03 |
4423 |
23 |
Cupra Born |
4250 |
24 |
Alpine A290 |
3852 |
25 |
Volvo EX30 |
3660 |
Jakie marki stoją za tymi modelami?
W wybranej grupie 25 modeli znajduje się 15 marek. Największy łączny wynik ma Renault, reprezentowane przez pięć samochodów. Poniższe wartości są obliczeniem redakcji na podstawie poprzedniej tabeli. Nie obejmują całej oferty elektrycznej producentów i nie stanowią rankingu marek na całym rynku BEV.
Marka |
Rejestracje wybranych modeli |
|---|---|
Renault |
100.087 |
Tesla |
47.529 |
Citroën |
23.218 |
Volkswagen |
17.655 |
Škoda |
16.291 |
BMW |
13.783 |
Kia |
12.178 |
Dacia |
6052 |
Ford |
5344 |
Hyundai |
5059 |
Xpeng |
4857 |
Leapmotor |
4423 |
Cupra |
4250 |
Alpine |
3852 |
Volvo |
3660 |
Małe elektryki i samochody flotowe
Październikowa czołówka pokazuje znaczenie mniejszych modeli: Twingo, Renault 5, E-208 i ë-C3 a ważnym kontekstem pozostaje francuski leasing społeczny i związane z nim oferty. Drugim obszarem pozostają zakupy firmowe, obejmujące także większe auta. Przykładem jest opisane przez nas zamówienie 197 Renault Scenic E-Tech dla koncernu energetycznego. Francuski rynek elektryczny rozwija się więc zarówno dzięki miejskim samochodom, jak i modelom rodzinnym oraz flotowym.






