Dacia pozostaje liderem rumuńskiego rynku nowych samochodów osobowych, wyprzedzając Toyotę o 10.475 rejestracji po dziesięciu miesiącach 2026 roku. Renault zajmuje piąte miejsce, a obie marki odpowiadają łącznie za ponad jedną czwartą rynku. Cały rynek spada, ale przybywa samochodów elektrycznych i hybrydowych.
Według komunikatu ACAROM, opracowanego na podstawie danych rumuńskiego urzędu DGPCI, w październiku 2026 roku zarejestrowano w Rumunii 12.116 nowych samochodów osobowych. To o 5,63% mniej niż w tym samym miesiącu poprzedniego roku. Od stycznia do października liczba rejestracji wyniosła 109.326 samochodów, wobec 121.609 rok wcześniej. Rynek zmniejszył się zatem o 10,1%, czyli o 12.283 auta. Październikowy spadek był łagodniejszy niż wynik całego okresu, jednak miesiąc nadal zakończył się poniżej ubiegłorocznego poziomu.
Dacia ma 20,7% rynku. Renault utrzymuje piąte miejsce
Dacia zakończyła pierwsze dziesięć miesięcy roku z wynikiem 22.633 rejestracji. Jej udział w rynku wyniósł około 20,7%. Oznacza to, że mniej więcej co piąty nowy samochód osobowy rejestrowany w Rumunii nosił znaczek rodzimej marki. Druga Toyota osiągnęła 12.158 rejestracji. Dacia ma więc nad nią przewagę 10.475 samochodów i wynik wyższy o około 86%. Silną pozycję rumuńskiego producenta opisywaliśmy już przy okazji wcześniejszego podsumowania rynku po sierpniu 2026 roku.
Renault zarejestrowało od początku roku 5.201 samochodów, co daje piąte miejsce i około 4,8% rynku. Łączny wynik Dacii i Renault wynosi 27.834 auta, czyli 25,5% wszystkich nowych samochodów osobowych ujętych w zestawieniu.
Miejsce i marka |
Rejestracje |
Udział w rynku |
|---|---|---|
1. Dacia |
22.633 |
20,7% |
2. Toyota |
12.158 |
11,1% |
3. Škoda |
8.726 |
8,0% |
4. Volkswagen |
7.704 |
7,0% |
5. Renault |
5.201 |
4,8% |
6. BYD |
4.969 |
4,5% |
7. Mercedes-Benz |
4.426 |
4,0% |
8. Ford |
4.363 |
4,0% |
9. Hyundai |
4.192 |
3,8% |
10. BMW |
3.838 |
3,5% |
W samym październiku Dacia i Renault miały 28,2% rynku
Porównanie najnowszego komunikatu z raportem za dziewięć miesięcy pozwala obliczyć wyniki obu marek za sam październik. Dacia zwiększyła swój dorobek z 19.819 do 22.633 aut, co daje 2.814 rejestracji. Renault przeszło z 4.604 do 5.201 samochodów, czyli dołożyło 597 aut. Razem oznacza to 3.411 samochodów i około 28,2% październikowego rynku. Dacia odpowiadała za około 23,2% rejestracji w tym miesiącu, a Renault za 4,9%.
Dla porównania, we wrześniu wspólny udział obu marek wynosił 30,5%, co przedstawialiśmy w poprzednim podsumowaniu rejestracji w Rumunii. Mimo niższego udziału miesięcznego niż we wrześniu, październik podniósł ich łączny udział liczony od początku roku z około 25,1% do 25,5%.
Hybrydy mają większość rynku, elektryki rosną najszybciej
Największą kategorią napędową pozostają hybrydy. W pierwszych dziesięciu miesiącach zarejestrowano ich 62.059, o 3,8% więcej niż rok wcześniej. To około 56,8% całego rynku nowych samochodów osobowych. Najwyższą dynamikę osiągnęły samochody całkowicie elektryczne: 9.384 rejestracje oznaczają wzrost o 45,6%. Ich udział wynosi około 8,6%. Hybrydy i auta elektryczne odpowiadały łącznie za około 65,3% rejestracji.
Kategoria napędu |
Rejestracje |
Zmiana rok do roku |
|---|---|---|
Hybrydowy |
62.059 |
+3,8% |
Benzynowy |
18.475 |
−34,9% |
LPG |
13.078 |
−20,2% |
Całkowicie elektryczny |
9.384 |
+45,6% |
Diesel |
6.330 |
−40,3% |
Najmocniej zmniejszyła się liczba diesli – Ich udział spadł do około 5,8%. Samochody benzynowe odpowiadały za 16,9% rynku, a LPG za około 12%.
Mniej pierwszych rejestracji samochodów używanych
Spadki objęły także używane samochody osobowe rejestrowane po raz pierwszy w Rumunii. W październiku było ich 27.216, o 23,8% mniej niż rok wcześniej. Od początku roku liczba takich rejestracji wyniosła 254.323, wobec 298.598 w analogicznym okresie 2025 roku. Oznacza to spadek o 14,8%, czyli o 44.275 samochodów. Wolumen nadal był ponad dwukrotnie większy niż liczba rejestracji nowych aut.
źródło: ACAROM






