W Smithsonian Design Museum w Nowym Jorku można oglądać zwycięski projekt konkursu designerskiego ogłoszonego przez Renault. Do końca marca 2019 roku jest tam prezentowana wystawa skoncentrowana na mobilności połączonej oraz transformacji mobilności w ogóle. Częścią tejże wystawy jest wizja pojazdu przyszłości nazwanego Float zgłoszonego na designerski konkurs Renault z roku 2017. Float wygrał ówczesną edycję konkursu.
Wspierany przez Renault konkurs Car of the Future jest częścią nowej wystawy poświęconej mobilności przyszłości. Wystawę można oglądać w nowojorskim Smithsonian Design Museum. Wizja Float została stworzona w 2017 roku przez studentkę Central Saint Martins College będącego częścią University of the Arts London (UAL). Yuchen Cai, bo tak nazywa się owa studentka, była jedną z piętnastu zaproszonych do udziału w konkursie, który miał pokazać ciekawe koncepcje autonomicznych, modularnych pojazdów przyszłości i pomysły, jak mogłaby je wspierać infrastruktura przyszłości.
Wizja samochodu, który zapewniłby nowy sposób łączenia się z ludźmi, czyli Float, przedstawia ideę, w jaki sposób pojazdy mogą być bardziej otwarte i przyjazne dla świata zewnętrznego, a autonomia staje się coraz bardziej popularna. Nazwa Float pochodzi od jej formy i funkcji: wygląda jak bańka podczas transportu i wykorzystuje technologię lewitacji magnetycznej (maglev). Koncepcja opiera się na tym, że samochód staje się bardziej przestrzenią społeczną, z siedzeniami, które się obracają i systemem dźwiękowym łączącym różne kapsuły. Pasażerowie mogą zmieniać stopień nieprzezroczystości szkła w zależności od preferowanego poziomu prywatności.
Po wygraniu konkursu Yuchen Cai spędziła dwa tygodnie pracując z designerami w Renault Technocentre w Paryżu. W tym czasie doświadczyła nowatorskich technologii, takich jak pełnowymiarowy pakiet rzeczywistości wirtualnej, który umieszcza projektanta w samochodzie.
Wystawa „Road Ahead: Reimagining Mobility” będzie prezentowana w Barbara and Morton Mandel Design Gallery w Smithsonian Design Museum w Nowym Jorku do 31 marca 2019 r. Obejmuje 40 projektów poświęconych przyszłości mobilności i środowisku miejskiemu. Próbuje odpowiedzieć na pytanie: jak ludzie chcą żyć? Dodatkowo rozważa, w jaki sposób mobilność może być usługą, w jaki sposób automatyzacja może wpłynąć na sposób dostarczania towarów i jak mogłyby brzmieć miasta w przyszłości.
Od chwili prezentacji koncepcji Float, Renault zaprojektowało trio samochodów koncepcyjnych, które badają ideę autonomicznej jazdy. W marcu 2018 r. przedstawiono koncepcję robo-taxi EZ-GO. Koncentruje się na obietnicy marki Renault dotyczącej łatwego życia i przewiduje autonomiczną, wspólną, przyjazną obsługę. Następnie wprowadzono koncepcję EZ-PRO we wrześniu 2018 r., która jest autonomicznym rozwiązaniem dostawy na tzw. ostatniej linii. Na październikowym salonie samochodowym w Paryżu EZ-ULTIMO został zaprezentowany jako rozwiązanie mobilne klasy premium, oferujące wszystkim przyjemność z autonomicznego transportu w ramach naprawdę wyjątkowego doświadczenia.
Krzysztof Gregorczyk; zdjęcia: Renault
Najnowsze komentarze