Francuski rynek samochodów dostawczych zakończył październik 2026 roku spadkiem o 13%. Zarejestrowano 27.823 pojazdy, podczas gdy rok wcześniej było ich 31.982. Renault pozostaje największą marką, ale również odnotowało spadek. Znacznie mocniej zmniejszyły się rejestracje dostawczych modeli Stellantis.
Według PFA i AAA DATA październik przyniósł o 4159 rejestracji mniej niż ten sam miesiąc 2025 roku. Różnica w liczbie dni roboczych częściowo wpływa na wynik: tegoroczny październik miał ich 22 wobec 23 przed rokiem. Jednak nawet po uwzględnieniu kalendarza spadek wynosi 9%.
Renault traci mniej niż rynek. Stellantis mocno pod kreską
Renault zarejestrowało 8154 lekkie samochody użytkowe, o 6,4% mniej niż przed rokiem. Ponieważ cały rynek zmniejszył się mocniej, udział marki wzrósł do 29,3%. Spadający wolumen i rosnący udział rynkowy mogą więc występować jednocześnie. Stellantis uzyskał 8832 rejestracje, co oznacza spadek o 26,9%. Peugeot zakończył miesiąc z 4173 pojazdami i wynikiem niższym o 27,8%, a Citroën z 3011 rejestracjami oraz spadkiem o 29,2%. Fiat uzyskał 1182 rejestracje, o 18,8% mniej.
Grupa Renault, po doliczeniu pozostałych marek, osiągnęła 8319 rejestracji i 29,9% rynku. Stellantis zachował przewagę jako koncern z udziałem 31,7%, ale między obiema grupami pozostało już tylko 513 samochodów.
25 marek na francuskim rynku lekkich samochodów użytkowych
Marka |
Rejestracje |
Zmiana r/r |
|---|---|---|
Renault |
8154 |
−6,4% |
Peugeot |
4173 |
−27,8% |
Citroën |
3011 |
−29,2% |
Ford |
2359 |
−13,7% |
Volkswagen |
2037 |
+5,2% |
Mercedes-Benz |
1869 |
−4,0% |
Fiat |
1182 |
−18,8% |
Toyota |
1154 |
−23,2% |
Iveco |
1120 |
+2,7% |
Nissan |
754 |
+28,7% |
463 |
−17,5% |
|
MAN |
445 |
+45,0% |
164 |
−11,8% |
|
Kia |
136 |
+6700,0% |
Land Rover |
115 |
+296,6% |
Škoda |
104 |
−14,0% |
Hyundai |
28 |
−17,6% |
Fuso |
18 |
−76,3% |
Seat |
15 |
−59,5% |
Cupra |
10 |
−33,3% |
Suzuki |
8 |
−96,3% |
BMW |
7 |
−41,7% |
Mini |
5 |
nowe rejestracje wobec zera |
Audi |
4 |
−33,3% |
2 |
−84,6% |
TOP 25 modeli: Renault zajmuje całe podium
Ranking za styczeń-październik otwiera Renault Kangoo III z 22.952 rejestracjami. Za nim znajdują się Trafic z wynikiem 22.487 i Master IV z 18.303 rejestracjami. Te trzy pozycje odpowiadają łącznie za 63.742 pojazdy, czyli około 22,8% całego rynku VUL. Dalej plasują się Peugeot Expert i Partner oraz Ford Transit Custom. Fiat Ducato zajmuje siódmą pozycję, a Citroën Berlingo ósmą. Raport odrębnie ujmuje niektóre odmiany elektryczne i oznaczenia poszczególnych wersji. Zachowujemy ten podział, zamiast samodzielnie łączyć wyniki.
Miejsce |
Model |
Rejestracje |
|---|---|---|
1 |
Renault Kangoo III |
22.952 |
2 |
Renault Trafic |
22.487 |
3 |
Renault Master IV |
18.303 |
4 |
Peugeot Expert |
14.663 |
5 |
Peugeot Partner |
14.437 |
6 |
Ford Transit Custom |
14.362 |
7 |
Fiat Ducato |
13.039 |
8 |
Citroën Berlingo III |
11.253 |
9 |
Citroën Jumpy |
8205 |
10 |
Mercedes-Benz Sprinter |
6774 |
11 |
Peugeot Boxer |
6740 |
12 |
Peugeot 208 II |
6015 |
13 |
Ford Transit 2T |
5872 |
14 |
Volkswagen Transporter VII |
5667 |
15 |
Citroën Jumper |
5611 |
16 |
Mercedes-Benz Vito |
5489 |
17 |
Renault Master RT4, oznaczenie PFA |
5142 |
18 |
Toyota Proace City |
4425 |
19 |
Iveco 35C16 |
4307 |
20 |
Renault Clio V |
3794 |
21 |
Volkswagen Crafter |
3537 |
22 |
MAN TGE |
3220 |
23 |
Renault 5 |
2984 |
24 |
Peugeot e-Partner |
2978 |
25 |
Toyota Proace |
2563 |
Obecność Peugeota 208, Renault Clio czy Renault 5 nie jest pomyłką – takie pozycje zawiera francuska klasyfikacja samochodów użytkowych. Zestawienie VUL jest szersze od potocznej listy furgonów. PFA zalicza tu pojazdy poniżej 5,1 tony, co trzeba uwzględnić przy porównaniach z polskimi zestawieniami do 3,5 tony.
Od początku roku ubyło ponad 18 tysięcy rejestracji
Po dziesięciu miesiącach francuski rynek VUL wynosi 279.510 pojazdów wobec 297.940 rok wcześniej. Oznacza to spadek o 18.430 rejestracji, czyli 6,2%. Październikowy spadek był więc ponad dwukrotnie głębszy procentowo niż wynik całego okresu. Renault jako marka utrzymało od początku roku niewielki wzrost o 0,6%, do 82.815 pojazdów. Stellantis stracił 13,2%, uzyskując 101.661 rejestracji. W jego przypadku spadek jest widoczny zarówno w wyniku miesięcznym, jak i narastającym.
Na polskim rynku sytuacja Renault wyglądała znacznie korzystniej, co opisaliśmy w materiale o wzroście rejestracji dostawczych modeli marki po trzech kwartałach. To jednak inny okres i zakres statystyki. Osoby planujące zakup konkretnego auta znajdą także informacje o najnowszej zmianie ceny Renault Mastera w Polsce.






