Maria Modzelewska była aktorką filmową i teatralną. Doskonale znają ją widzowie Starego Kina, zagrała bowiem w wielu znanych polskich filmach. Była też jedną Jedna z najwybitniejszych aktorek teatru międzywojennego. Mało kto wie, że została podana przez sądu przez Citroën.
Modzelewska zagrała w wielu znanych polskich filmach. Podkładała również głos w filmie animowanym z 1937 roku „Królewna Śnieżka i siedmiu kransoludzkich”, grając tam główną rolę.
Widzowie przedwojennego kina znali ją między innymi z takich filmów jak:
- 1924: Kiedy kobieta zdradza męża
- 1925: Iwonka – jako Ola
- 1926: O czym się nie myśli – jako Zofia, córka Wierciaka
- 1927: Ziemia obiecana – jako Zośka, córka Malinowskiego
- 1928: Przedwiośnie – jako Karolina
- 1931: Serce na ulicy
- 1931: Straszna noc
- 1934: Śluby ułańskie – jako Maria, żona Pleszczyńskiego
- 1937: Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków – jako Królewna Śnieżka
Pozwana została razem z Marianem Hemarem, z którym kupiła samochód. Hemar był poetą, satyrykiem i autorem tekstów ponad dwóch tysięcy piosenek, m.in. takich przebojów jak:
- Kiedy znów zakwitną białe bzy,
- Czy pani Marta jest grzechu warta,
- Ten wąsik,
- Nikt, tylko ty,
- Może kiedyś innym razem,
- Upić się warto,
- Jest jedna, jedyna.
Na czym polegał spór?
„Wczoraj w Wydziale Handlowym Sądu Okręgowego znalazła się skarga znanej firmy samochodowej Citroën przecIwko znakomitej artystce dramatycznej, Marji Modzelewskie i autorowi skeczów, p. Hemarowi. Pani Modzelewska i pan Hemar zakupili do spółki auto we wspomnianej firmie, za które zapłacili wekslami. Weksle te zostały następnie zaprotestowane, wobec czego firma wystąpiła do sądu z powództwem, zajmując jednocześnie wszelkie pobory artystki i autora. Wobec tego, że pełnomocnik firmy Citroën oświadczył, iż między stronami są pertraktacje dla polubownego załatwienia sprawy, sąd zawiesił postępowanie” – donosił w maju 1934 roku dziennik ABC.
Sprawa zakończyła się więc polubownie.
źródło: ABC, nr 130, 13 maja 1934 r.